Europa Włochy

Włochy / Solomeo – kaszmirowa utopia

W Solomeo nieopodal Perugii, Brunello Cucinelli – projektant i właściciel fabryki kaszmiru z biznesu uczynił misję…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Nikt nie powie o tym miejscu „zakład produkcyjny”. Chociaż to dla potrzeb fabryki, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku odrestaurowano w Solomeo fragment średniowiecznej wsi. Kiedy Cucinelli ją znalazł, mieszkańcy wynosili się w poszukiwaniu pracy, a XIV-wieczne budynki popadały w ruinę. Dziś przyciągający oczy kompleks składa się z zamku, kościoła i budynków farmy przekształconych w willę z biurami i trattorią. Nikt już nie ucieka, pracownicy dojeżdżają nawet z Perugii, klienci – ze świata.

Ora et labora. Z tarasu willi roztacza się widok na krainę św. Franciszka. Cucinelli opowiada bez patosu o inspiracjach czerpanych z franciszkańskiego mistycyzmu i benedyktyńskiej zasady ora et labora, o fascynacji ideą humanizmu w biznesie, współgraniu z naturą w każdej dziedzinie działania i marzeniu, by odnieść nie tylko ekonomiczny sukces. I chociaż zakrawa to na utopię, w zakładach Brunello Cucinelli Cashmere, gdzie praca wre jak w ulu, panuje szczególny duch. Nie czuje się napięcia, ale radosne podniecenie. Pomieszczenia są jasne, a ludzie pogodni. W sklepie firmowym trudno oderwać oczy od barwnych strojów. Panie wychodzą stąd z wypełnionymi po brzegi torbami, a i mężczyznom trudno się oprzeć zakupom. Miękkie w dotyku, swobodne w kroju kaszmirowe marynarki leżą doskonale.

Rosja… bez utopii. Gości – partnerów w interesach i dziennikarzy – gospodarz zaprasza na lunch. Nie na specjalną ucztę, ale na domowy posiłek serwowany każdego dnia pracownikom. Jadalnię wypełnia gwar głosów, unosi się upajający zapach pasty, warzyw i owoców. Takiego smaku ze świecą szukać w niejednej restauracji, nawet włoskiej. Nastrój tego miejsca działa uwodzicielsko, jak i sam Cucinelli. Miałem okazję go obserwować gdy trafiłem do Solomeo z międzynarodową grupą dziennikarzy. Swobodny, naturalny i serdeczny wobec wszystkich. Jednak najwięcej uwagi poświęcił… Rosjanom. Artysta, wizjoner? Bez wątpienia. Ale z nosem do interesów – Rosja to przecież największy obecnie, chłonny na luksusowe towary, i do tego wiecznie nienasycony rynek…

INFO
www.brunellocucinelli.com

Tekst był publikowany na łamach „Platinium” (2003)

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Solomeo – kaszmirowa utopia

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: