Europa FFB Włochy

Włochy / Toskania – Via Chiantigiana

Prowadzi przez malownicze zakątki słynnej toskańskiej krainy wina Chianti Classico, której symbolem jest Gallo Nero (Czarny Kogut).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Prowadzi krętą wstęgą przez pokryte winnicami i oliwnymi gajami wzgórza, ciągnące się od Florencji po Sienę. Rozlokowane przy niej winiarnie i osterie zamieniają tę podróż w przygodę ze smakiem. Oprócz bowiem pędzenia szlachetnych trunków z kluczowej dla Toskanii winorośli jaką jest sangiovese (w dialekcie nazwa wymawiana jest sangioveto), wyrabia się tutaj szereg innych niż wina specjałów, w tym oliwy, sery i wędliny. Rozległe farmy, stare wille, klasztory i zamki, wioski i miasteczka wyznaczają przystanki tej drogi.

Region przez który przebiega Via Chiantigiana zaczął wyrastać na jeden z najważniejszych regionów winiarskich przed 200 laty. Zainicjowanie upraw winorośli było osobistą zasługa Leopolda I Habsburga-Lorraine, Wielkiego Księcia Toskanii. W XIX wieku ziemianin i zdolny agronom, Bettino Ricasoli zaczął tworzyć wina Chianti, które stały się podstawą unifikacji, przyjętej przez zawiązane w 1920 roku Consorzio del Chianti Classico.

Na Via Chiantigiana, kilku miejsc pominąć nie wolno. Należą do nich średniowieczne zamki Castello di Verrazano (www.verrazzano.com), Castello di Volpaia (www.volpaia.com) oraz Castello di Monsanto (www.castellodimonsanto.it). Miejscem prawdziwie magicznym jest klasztor Badia a Passignano. W miejscowym sklepiku można kupić wyroby spożywcze bazujące na liczących tysiąc lat zakonnych recepturach. Tamtejsza winiarnia należy do imperium rodziny Antinori (www.antinori.it). A miejscowa osteria słynie ze znakomitej kuchni (www.osteriadipassignano.com).

Do curiosów należy otoczona cyprysami Villa Vignamaggio. Wzniesiono ją w XIV wieku. To w niej urodziła się dziewczyna, która pozowała Leonardowi da Vinci do obrazu Mona Lisa. Dziś prowadzone w niej gospodarstwo agroturystyczne kusi smaczną kuchnią i przyjemnymi warunkami dłuższego wypoczynku (www.vignamaggio.com).

INFO
www.chianti-italy.com
Formalnie jest to droga regionalna (a więc bezpłatna) SR222 z Florencji do Sieny. Kierunek jazdy obojętny. Można jedynie uwzględnić fakt, że zwiedzanie regionu Chianti i degustacje można połączyć z oglądaniem Palio w Sienie (słynna gonitwa odbywa się zawsze dwukrotnie: 2 lipca i 16 sierpnia; www.ilpalio.org).

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Toskania – Via Chiantigiana

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: