Czechy Europa

Czechy / Brno – Lizbona Środkowej Europy

Na wschodnich przedpolach Brna rozegrała się Bitwa Trzech Cesarzy, jedna z najsłynniejszych w dziejach nowożytnej Europy. Peryferia po stronie zachodniej zajmuje Okruh Masaryka, uznawany za jeden z najciekawszych w Europie torów wyścigów samochodowych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W metropolii Moraw, przeszłość łączy się w interesujący sposób z czasami współczesnymi. Kiedy zbliżamy się do miasta autostradą wiodącą z Cieszyna, wzrok przyciąga ogromna armata z figurami artylerzystów w napoleońskich mundurach. Chociaż umieszczono ją na bitewnym polu, pod Austerlitz jak pod berłem Habsburgów nazywano Slavkov u Brna, pomnikiem nie jest. Konstrukcja kryje cementownię dużej czeskiej firmy Zapa Beton. Taką niecodzienną formę nadał zakładowi pomysłowy architekt, Jan Rada.

Okruh Masaryka, z angielska Brno Circuit, cieszy się popularnością bez jakichkolwiek chwytów. W sezonie wyścigowym – od wiosny do jesieni przybywają tłumnie kibice, aby podziwiać zmagania samochodowych i motocyklowych tytanów. Tor liczy 5403 m długości, i zaliczany jest do najbezpieczniejszych na świecie. Dzięki leśnemu otoczeniu uznawany jest również za jeden z najpiękniejszych. Brno zajmuje liczącą się pozycję wśród organizatorów motocyklowych i samochodowych eliminacji mistrzostw świata. Chociaż szum drzew i śpiew ptaków głuszy wciąż ryk silników, każda tutejsza impreza zamienia się w piknik. Przyjemnie jest spacerować między sektorami i podziwiać emocjonujące momenty spektaklu zwłaszcza z miejsc, z których widać na raz kilka ostrych zakrętów. Czas oczekiwania na pojawienie się motocykli czy samochodów, widzowie skracają korzystając z oferty gastronomicznych kiosków i polowego kasyna. Najciekawsze są jednak kulisy wyścigowego spektaklu. Każdy kto wniesie niezbyt wygórowaną opłatę może za nie zajrzeć. Na padok, do sektorów poszczególnych teamów. Podczas takiej wizyta zdobywa się autografy kierowców, koszulki, czapeczki i inne gadżety z logo stajni, której się kibicuje. Ponadto można nacieszyć oczy urodą długonogich hostess, spróbować jazdy na symulatorach, lub po prostu – zrobić rodzinne zdjęcie na tle jednej z imponujących maszyn.

W ostatnich latach, Brno wyłania się z cienia czeskiej Pragi. Coraz wyżej w międzynarodowych rankingach plasuje się tutejszy uniwersytet. Wielki przemysł, z którego słynęło niegdyś miasto jest raczej historycznym faktem, chociaż wciąż kojarzy się z nim Zbrojovka Brno. Czechosłowackie zakłady przemysłu zbrojeniowego, pracowały pełną parą w czasach II wojny światowej. W nich powstawały słynne Mausery dla niemieckiej armii, a oprócz broni większe i mniejsze maszyny, w tym Remingtony… do pisania. Dziś niewielkie zakłady produkujące broń sportową i myśliwską kontynuują tradycje Zbrojovki, zaś jej imię nosi miejscowa drużyna futbolowa.

Znacznie większe znaczenie, zarówno z ekonomicznego jak i obyczajowego punktu widzenia ma miejscowy browar – Starobrno. Dziś część koncernu międzynarodowego potentata jakim jest Heineken, ale wyrabiane w nim piwo wciąż opiera się na sprawdzonych miejscowych recepturach oraz chmielu z Žatca. Czechy są światowym liderem w jego produkcji, a sława piwa, któremu nadaje smak, przyćmiewa inne atrakcje miasta. W efekcie, do najchętniej i najliczniej odwiedzanych miejsc należą piwiarnie, zwłaszcza ta przy browarze oraz położony tuż obok, czynny świątek, piątek i w niedziele sklep firmowy. Od browaru na niewielką, piękniejącą w oczach starówkę niedaleko. Trzeba się jednak wspiąć ulicą Piekarską, bo centrum usytuowane jest na wzgórzu. Wzdłuż pogodnie otynkowanych kamienic suną w górę także tramwaje i trolejbusy. I to właśnie one nasuwają na myśl skojarzenia ze stolicą odległej Portugalii, Lizboną.

Niewielka brneńska starówka pięknieje w oczach. Witryny przyziemi solidnych kamienic zapełniają liczne sklepy i gastronomiczne lokale. Niezależnie od nowatorskich trendów, choćby piaszczystej plaży na głównym rynku, czy shoppingowych pasaży, czuć tutaj delikatny powiew wiedeńskich rozwiązań. Brno było zawsze zwrócone ku habsburskiej stolicy. I dlatego dziś, w czynnych od świtu lokalach można się napić kawy, przeglądając gazetę. Albo iść na Zeleny Trh, odwieczne targowisko u stóp katedry, by niczym na wiedeńskim Naschmarkcie, zaopatrzyć się w smaczne, zawsze świeże owoce lub warzywa.

INFO
Brno leży 190 km od granicy z Polską (w Cieszynie), przy autostradzie E462.
Atrakcje miasta w serwisie: www.brno.cz
Kalendarz wyścigów na Torze im. Masaryka z rezerwacją biletów: www.brno-circuit.com
Strony browaru Starobrno: www.starobrno.cz
Historia i dzień dzisiejszy Zbrojovki Brno: www.brno-rifles.cz

1 komentarz dotyczący “Czechy / Brno – Lizbona Środkowej Europy

  1. I was able to find good info from your articles.

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: