#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Wallis, Leukerbad – narty w termach

Niczym loża w alpejskim teatrze, wysoko, na południowych stokach Alp Berneńskich leży Leukerbad. Szwajcarski kurort o najobfitszych w Alpach zasobach wód termalnych, których zbawienne dla zdrowia właściwości znali już Rzymianie.

LEUKERBAD_0027

Z progu ciasno otoczonej górami kotliny rozpościera się rozległa panorama alpejskich czterotysięczników od najwyższego w Szwajcarii, nie dzielonego z sąsiadami Domu (4554 m) po Mont Blanc (4807 m). Lekki zawód sprawia oglądany z tej perspektywy Matterhorn (4478 m), bo chociaż jego piramidalną sylwetkę łatwo wypatrzeć, nie rysuje się ona tak imponująco jak nad Zermatt. Niemniej jednak widok jest oszałamiający. Natomiast pomiędzy ciasno stłoczonymi domami kurortu biją w niebo kłęby pary. Tutejsze ciepłe źródła dają dziennie blisko 4 mln litrów wody o temperaturze 48-51 st. C. Jest to wystarczająco dużo, aby ogrzać wszystkie budynki kurortu i zasilić 30 kompleksów kąpielowych i rehabilitacyjnych. Każdy z nich ma zarówno odkryte i zadaszone baseny oraz aneksy Wellness z saunami i wymyślnymi gabinetami zabiegowymi.

W Leukerbad dominują nieco pudełkowate w kształcie budowle z lat 60. kiedy to kurort znacznie się rozbudował. Jednak centralna część, przecięta malowniczą uliczką Kirchgasse przenosi nas w dawne czasy. Wprawdzie deptak jest pełen sklepów i restauracji, ale wyznaczają go ciągi starych drewnianych domów i spichrzy. Wiele z nich zdobią wyrafinowane reliefy i rzeźbione w drewnie figury świętych. Ściany pokrywają łuskowate gonty, a pomalowane na zielono, czerwono czy niebiesko okiennice cieszą oczy intensywnymi barwami. Uliczka ciągnie się od głównego placu, nazywanego po prostu Wiejskim (Dorfplatz) w dół, do toczącego swe wody przez kotlinkę, potoku Dala. Co ciekawe, tak niewielka miejscowość ma obwodnicę i chociaż nie jest w pełni ośrodkiem car-free, w zabytkowym centrum ruch samochodowy jest mocno ograniczony.

LEUKERBAD_0017

Pierwsze termalne urządzenia w wybudowano tutaj na początku XVI wieku, z inicjatywy rezydującego na zamku w pobliskim Leuk, ówczesnego metropolity Sion, kardynała Matthäusa Schinera. Purpurat pamiętał przy tym nie tylko o prominentnych gościach. Z jego rozkazu otwarto dwa kąpieliska. Jedno miało charakter publiczny i było dostępne nawet dla najbiedniejszych mieszkańców diecezji. Współcześnie, kompleksy termalne Leukerbad oferują łącznie około 300 różnorodnych zabiegów – od egzotycznej proweniencji masaży wywodzących się z hinduskiej Ajurwedy czy japońskiego Shiatsu, po baseny i sauny, w których walory wody wzbogacają efekty świetlne, dźwiękowe, aromaty, a nawet… smaki. Cztery największe są otwarte dla szerokiej publiczności. Niestety, żeby z nich skorzystać nie można być bardzo biednym, gdyż wstęp do każdego bez wyjątku jest płatny.

Bodaj najciekawsze są urządzenia Lindner Alpentherme z łaźniami rzymskimi oraz stylizowanym na alpejską wioskę zespołem saun, gabinetów i basenów. W pierwszym 2-godzinny program odnowy biologicznej obejmuje przyjemny masaż poprzedzony peelingiem z użyciem grubo zmielonych ziaren kawy wymieszanych z olejem lub masy z cukru i miodu. W drugim, para w saunach przesycona jest zapachami alpejskich ziół, chleba i piwa. W krytym basenie kompleksu można codziennie oglądać seanse filmowe, rozkoszując się wodą o temperaturze36 st. C. Największy kompleks z basenami na wolnym powietrzu, w których można rozkoszować się ciepłą wodą i górskimi widokami to Burgerbad. Zasłużoną renomą cieszą się też: Rehazentrum Leukerbad przy klinice reumatologicznej (obejmuje Swiss Olympic Center, w którym prowadzi się rehabilitacje urazów sportowych) oraz Volksheilbad SPA, w którym używa się nie filtrowanej, a więc zawierającej wszystkie naturalne składniki, wody.

LEUKERBAD_0051Co do górskiego sztafażu zdania są podzielone. Miejscowość leży na wysokości1411 m, ale okalające ją skalne ściany pną się ku niebu tysiącmetrowymi zerwami. Jednych to zachwyca, innych przeraża… Przez urwiska poprowadzono jedną z najodważniejszych szwajcarskich via ferrat (Klettersteig), czyli drogę z metalowymi zabezpieczeniami i stalową liną służącą asekuracji. Zimą się tamtędy nie chodzi, ale wymalowaną na skale flagę Szwajcarii wypatrzą bez trudu bystre oczy. Gdy Alpy toną w śniegu, w Leukerbad uprawia się sporty zimowe. Niewielki teren narciarski po wschodniej stronie na stokach Torrenthornu liczy51 kmtras. Niemal cały dzień świeci na nich słońce i doskonale widać koronę dwudziestu alpejskich czterotysięczników. Po zachodniej stronie kurortu w rejonie Gemmipass, góry kryją przyjemną kotlinę. Latem na jej dnie pojawia się staw Daubensee. Jesienią woda odpływa, a zimą cały teren zagospodarowany jest dla miłośników narciarstwa biegowego, spacerów i sanek. Z tarasu usytuowanej na skalnym progu restauracji „Wildstrubel” doskonale widać uzdrowisko, szybujące w górę wagoniki linowej kolejki i fascynującą panoramę Alp.

LEUKERBAD_0061

Migawki z kurortu © popatrz

INFO
Wszystko o Leukerbad (fr. Loèche-les-Bains) z adresami hoteli, apartamentów i kwater oraz możliwością rezerwacji: www.leukerbad.ch

Dojazd autobusami pocztowymi z Leuk (podróżując po Szwajcarii najlepiej korzystać ze zryczałtowanych biletów Swiss Travel System, ważnych we wszystkich środkach transportu publicznego: www.swisstravelsystem.pl)

W kurorcie tylko jeden hotel ma 5 gwiazdek: „Hotel Les Sources des Alpes”: miejsce w pokoju 2-os. ze śniadaniem – od 260 CHF (www.sourcesdesalpes.ch). Przyjemne pokoje oferuje schronisko „Wildstrubel”: w szczycie sezonu 2-os. pokój z dwoma posiłkami – 84 CHF (www.gemmi.ch).

LEUKERBAD_0069

Materiał był wykorzystany w „Witaj w Podróży” w 2014 roku (przedruki w portalach: podroze.gazeta.pl i podroze.onet.pl).

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Wallis, Leukerbad – narty w termach

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: