#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Zurych – pawilon deszczowego lasu

Fascynujący zmiennym ubarwieniem kameleon przynosi ponoć szczęście każdemu, kto go wypatrzy.

Z bliska wygląda niczym smok, fascynuje fakturą skóry i wyłupiastymi oczami, które potrafi obracać w różnych kierunkach. Sunie powolutku, skupiając na sobie całą uwagę, choćby na sąsiednich drzewach buszowało wesołe małpie stado, a z gałęzi nieopodal zwisał lemur. Lemur o czerwonym futrze – fenomen natury z afrykańskiej wyspy. Można je spotkać tylko na Madagaskarze. Na Madagaskarze i… w Zurychu, bowiem w stolicy szwajcarskiej federacji, na terenie miejskiego zoo, odtworzono pieczołowicie tropikalny las Masoala. Niemal w skali 1:1, poza obszarem oczywiście – ten w pawilonie ma 11.000 m2 powierzchni, oryginalny zajmuje 2.300 km2, czyli tyle ile kantony Zurych i sąsiedni Glarus razem wzięte.

Ponadto są jeszcze dwie drobne różnice w stosunku do objętego granicami parku narodowego oryginalnego lasu deszczowego. Po pierwsze, w sztucznym nie ma węży. Chociaż żaden z 32 madagaskarskich gatunków nie jest jadowity, możliwość spotkania z pełzającym gadem uznano w Zurychu za zbyt szokujące dla zwiedzających. Co innego, żółwie, małpy, lemury, nietoperze czy poszukujące owadzich ofiar kameleony… Po drugie, tropikalne deszcze. Dla podtrzymania naturalnych warunków padają i tutaj, tyle że z regularnością szwajcarskiego zegarka, codziennie od 9 do 10 rano…

Madagaskar w Zurychu jest nie tylko atrakcją dla zwiedzających, podobną do oranżerii czy coraz liczniejszych motylarni. Jest europejskim przyczółkiem madagaskarskiej przyrody. Służy promocji jej skarbów w bogatszej części świata. Pełni rolę edukacyjno promocyjną. A co najważniejsze – przynosi spore dochody. Każdego roku z Zurychu na Madagaskar płynie minimum 100 tys. USD, pozyskanych od donatorów oraz z obrotów urządzonych przy pawilonie: sklepu z madagaskarskimi pamiątkami i stylowej restauracji. Wpływy z Zurychu stanowią 1/3 środków niezbędnych do ochrony naturalnych zasobów i piękna prawdziwego lasu Masoala.

INFO
www.zoo.ch
Pawilon lasu deszczowego można zwiedzać codziennie, w okresie od marca do października w godz. 10.00-18.00, a w okresie od listopada do lutego do 17.00. Wstęp 22 CHF dorośli, 11 CHF dzieci, całodniowe bilety rodzinne (dla 2 osób dorosłych z dziećmi) – 60 CHF.

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” (maj 2011)

1 komentarz dotyczący “Szwajcaria / Zurych – pawilon deszczowego lasu

  1. Pingback: Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: