Fascynujący zmiennym ubarwieniem kameleon przynosi ponoć szczęście każdemu, kto go wypatrzy.
Z bliska wygląda niczym smok, fascynuje fakturą skóry i wyłupiastymi oczami, które potrafi obracać w różnych kierunkach. Sunie powolutku, skupiając na sobie całą uwagę, choćby na sąsiednich drzewach buszowało wesołe małpie stado, a z gałęzi nieopodal zwisał lemur. Lemur o czerwonym futrze – fenomen natury z afrykańskiej wyspy. Można je spotkać tylko na Madagaskarze. Na Madagaskarze i… w Zurychu, bowiem w stolicy szwajcarskiej federacji, na terenie miejskiego zoo, odtworzono pieczołowicie tropikalny las Masoala. Niemal w skali 1:1, poza obszarem oczywiście – ten w pawilonie ma 11.000 m2 powierzchni, oryginalny zajmuje 2.300 km2, czyli tyle ile kantony Zurych i sąsiedni Glarus razem wzięte.
Ponadto są jeszcze dwie drobne różnice w stosunku do objętego granicami parku narodowego oryginalnego lasu deszczowego. Po pierwsze, w sztucznym nie ma węży. Chociaż żaden z 32 madagaskarskich gatunków nie jest jadowity, możliwość spotkania z pełzającym gadem uznano w Zurychu za zbyt szokujące dla zwiedzających. Co innego, żółwie, małpy, lemury, nietoperze czy poszukujące owadzich ofiar kameleony… Po drugie, tropikalne deszcze. Dla podtrzymania naturalnych warunków padają i tutaj, tyle że z regularnością szwajcarskiego zegarka, codziennie od 9 do 10 rano…
Madagaskar w Zurychu jest nie tylko atrakcją dla zwiedzających, podobną do oranżerii czy coraz liczniejszych motylarni. Jest europejskim przyczółkiem madagaskarskiej przyrody. Służy promocji jej skarbów w bogatszej części świata. Pełni rolę edukacyjno promocyjną. A co najważniejsze – przynosi spore dochody. Każdego roku z Zurychu na Madagaskar płynie minimum 100 tys. USD, pozyskanych od donatorów oraz z obrotów urządzonych przy pawilonie: sklepu z madagaskarskimi pamiątkami i stylowej restauracji. Wpływy z Zurychu stanowią 1/3 środków niezbędnych do ochrony naturalnych zasobów i piękna prawdziwego lasu Masoala.
INFO
www.zoo.ch
Pawilon lasu deszczowego można zwiedzać codziennie, w okresie od marca do października w godz. 10.00-18.00, a w okresie od listopada do lutego do 17.00. Wstęp 22 CHF dorośli, 11 CHF dzieci, całodniowe bilety rodzinne (dla 2 osób dorosłych z dziećmi) – 60 CHF.
Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” (maj 2011)
Pingback: Paweł Wroński