#inlovewithswitzerland Europa FFB Szwajcaria

Szwajcaria / Lavaux – winnice, jak okiem sięgnąć

Lauvax rozciąga się na brzegach Jeziora Genewskiego między Lozanną a Montreux-Vevey. W tutejszych winnicach króluje biały szczep chasselas. Wytwarzane z niego wina znakomicie komponują się zarówno z rybami, jak z alpejskimi serami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wśród winiarzy w Lavaux są przedstawiciele różnych zawodów. Winnice prowadzą równie dobrze wzięci, a więc bogaci prawnicy czy maklerzy, jak prości rolnicy. Właśnie do takiej rolniczej rodziny, do Frédérica i Fabienne Blondel trafiłem na obiad. Była jesień, czas winobrania, a więc moment najintensywniejszej pracy winiarzy. Wtedy mobilizują wszystkie siły. Na tydzień, czasem 10 dni, zatrudniają pracowników do zbierania winogron. Najchętniej garną się do tego bezrobotni z sąsiedniej Francji i studenci z pobliskiej Lozanny. Mają zapewniony wikt i opierunek, a jeszcze dostaną po 100 franków dniówki. Czy to dużo? Do skrzynki wchodzi 15 kilogramów winogron. Dobry pracownik nie uszkodzi kiści i nie pokaleczy się sekatorem, a zbiera w ciągu dnia około 1000 kg. Ile to skrzynek – policzcie sami.

W Lavaux jest zaledwie 830 ha winnic. Rodzina Blondel ma niecałe 4. Jak na tutejszą średnią – całkiem sporo. Wystarczająco też dużo, żeby z produkcji wina utrzymały się trzy pokolenia Blondelów. Obiad stanowił krótką chwilę wytchnienia dla Frédérica, Fabienne i ich pracowników. W kuchni natomiast, krzątały się zgodnie obie teściowe. Przygotowały pieczoną wędlinę, kiełbasy i podsmażone ziemniaki, obowiązkowo mieszane z rozgrzanym serem. Pożywny, choć w gruncie rzeczy niewyszukany posiłek. Do obiadu Frédéric rozlał Gamay (czerwone wina też tutaj robią, ale w znacznie mniejszych ilościach niż białe). Oczywiście własnej roboty. Santé! Na zdrowie!

Gospodynie nie zapomniały o deserze, cieście z syropem Raisinée (inaczej Vin cuit). Ten lokalny przysmak powstaje z gotowanych przynajmniej 24 godziny owoców – jabłek lub gruszek, rzadziej winogron. Jest gęsty i słodko-kwaśny. Dawniej był popularnym substytutem cukru, obecnie dodaje smaku tartom, polewa się nim lody.

INFO
Wszystko o atrakcjach i winach z regionu: www.lavaux.ch
W 2007 roku Lavaux wpisano na listę UNESCO.

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Lavaux – winnice, jak okiem sięgnąć

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: