Europa Włochy

Włochy / Maso Corto – kurort pod Palla Bianca

Maso Corto rozsiadło się w zamknięciu długiej i głębokiej Val Senales, doliny wspinającej się pod główną grań, wytyczających granicę Włoch z Austrią, Alp Ötztalskich.

MASO CORTO_GRAWAND

Położenie jest wielkim atutem Maso Corto. Wysokość 2 tys. m sprzyja wypoczynkowi w ogóle, a wiecznie zaśnieżone trzytysięczniki i lodowiec Hochjoch różnorodnym aktywnościom – przede wszystkim narciarstwu i jeździe na snowboardzie. Białe szaleństwo na lodowcu można uprawiać przez cały rok. W zależności od temperatury jest tam dostępnych zawsze od 5 do 8 km tras zjazdowych. Zimą Maso Corto oferuje ponad 35 km tras wytyczonych na wysokości 2011-3260 m., przeważnie łatwych i średnich. Jedna trasa jest oświetlona. Najdłuższy zjazd ma aż 8 km i prowadzi z lodowca wprost do kompleksu hotelowego położonego tuż przy dolnej stacji gondoli. Nie zapomniano też o deskarzach, na których czekają halfpipe i skocznie. Snowpark jest wydzielony, więc nawet korzystającym ze stoków początkującym narciarzom nie grozi kolizja z oddającymi się szaleństwu zaawansowanym freestyle’rom. W zamknięciu doliny oraz na lodowcu wytyczono 17 km tras biegowych. Jest także tor saneczkowy długości 3,3 km.

Odosobnienie ośrodka i dość długi dojazd doliną sprawiają także, że jest to znakomite miejsce do spędzania czasu w większym gronie – rodziny i przyjaciół. Z walorów ośrodka korzystają także chętnie kluby sportowe, w tym również zawodnicy narodowych kadr, głównie ze środkowo-europejskich krajów. Szlaki piesze wychodzące z Maso Corto są znakomitym terenem do rozgrzewek i wytrzymałościowych treningów. W kompleksie jest także basen o wymiarach 10 x 25 m.

Rekreacji sprzyjają dostępne na miejscu i w okolicy urządzenia. Bodaj najciekawszym jest sauna w schronisku Bella Vista – najwyżej położona w Alpach, na wysokości 2842 m (www.goldenerose.it). Ze schroniska roztaczają się wspaniałe widoki, a w czerwcu i we wrześniu zatrzymują się w nim pasterze gnający przez lodowiec stada owiec. Niezapomniany widok – kilka tysięcy zwierząt wędrujących przez śniegi na bardziej rozległe niż w Val Senales łąki doliny Vent. Piękne widoki rozpościerają się także ze schroniska Lazaun, położonego na wysokości 2430 m, po drugiej stronie doliny (www.valsenales.com). Do obu schronisk można się dostać wyciągami.

Maso Corto leży we włoskiej części Tyrolu. Nic więc dziwnego, że większość mieszkańców używa tyrolskiej gwary, a w kontaktach z gośćmi po prostu niemieckiego. I tak Maso Corto nazywane jest Kurzras. Najwyższy szczyt Alp Ötztalskich Palla Bianka (3738 m n.p.m.) – Weisskugel, schronisko Bella Vista – Schöne Aussicht, a Val Senales – Schnalstal.

Oferta apres ski jest równie zróżnicowana jak narciarski teren. W Maso Corto są puby, pizzeria i dyskoteka K2. Można stąd wyruszać na przejażdżkę ratrakiem po lodowcu oraz na narciarskie lub piesze wycieczki, zarówno łatwe spacery, jak i poważniejsze wyprawy. Jednym z popularnych celów (zimą to właśnie poważna wyprawa) jest miejsce, w którym znaleziono w 1991 roku ciało myśliwego sprzed 5300 lat. Ze względu na miejsce, w którym go znaleziono nadano mu imię Ötzi (www.iceman.it). Zwłoki znakomicie zakonserwował lodowiec. Przebadaną mumię złożono w Muzeum Archeologicznym w Bolzano/Bozen, a przy górnej stacji kolejki z Maso Corto, w hotelu „Grawand” poświęcono sensacyjnemu znalezisku niewielka ekspozycję.

W Maso Corto można też zażyć zgoła odmiennej, choć także emocjonującej zabawy, i wzbić się z nartami w powietrze na paralotni. Kto woli bardziej przyziemne rozrywki, powinien wybrać się do odgałęziającej się od Val Senales Val di Fosse/Pfossental. Gospodarze dużej farmy i pensjonatu „Jägerrast”, usytuowanej na górnym krańcu tamtejszych osiedli, od kilkunastu już lat wyrabiają smaczne sery typu montasio (Bergkäse). Degustacja ich wyrobów to prawdziwa rozkosz dla wybrednego nawet smakosza (www.jaegerrast.com). Na degustację ciekawych potraw i win można się tez wybrać do zamku Juval. Niczym orle gniazdo wznosi się on na podciętym skałami cyplu u wylotu Val Senales. Zamek jest własnością Reinholda Messnera – wybitnego himalaisty, pierwszego zdobywcy Korony Himalajów (wszystkich 14 ośmiotysięczników). Gospoda leży u stóp zamku. We wnętrzu twierdzy oraz na jej dziedzińcu wybitny wspinacz urządził jedno ze swoich muzeów poświęconych spotkaniu człowieka z górami. Latem rodzina Reinholda Messnera przenosi się tutaj z pobliskiego Bozen, ale zimą zamek otwiera swe podwoje dla turystów (www.messner-mountain-museum.it).

INFO
www.senales.it
Dojazd do Maso Corto/Kurzras od autostrady A22. Z Bolzano/Bozen przez Merano/Meran i Naturno/Naturns drogą S38 – 69 km.

Teren narciarski Maso Corto włączono do większego południowotyrolskiego systemu Ortler Skiarena – działa poszerzony karnet; www.ortlerskiarena.com).

W 3* hotelu „Top Residence Kurz” działa Testcenter & Skirent Blizzard z serwisem (www.topresidencekurz.it).

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Maso Corto – kurort pod Palla Bianca

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: