Czechy Europa

Czechy – snowparki za miedzą

W większości czeskich stacji narciarskich urządzono już snowparki, a ich instalacje kuszą coraz częściej narciarzy. Nic dziwnego – moda na TwinTipy, narty podwinięte na dziobie i piętce, zyskuje coraz więcej zwolenników. Można na nich wykonywać podobne ewolucje jak na snowboardzie, a poza tym znakomicie sprawdzają się na wszelkich rodzajach śniegu – na trasach, a zwłaszcza poza nimi.

Wielka trójca spod Karkonoszy
Najciekawsze urządzenia dla freestyle’rów – oczarowanych skokami i pokonywaniem przeszkód deskarzy oraz narciarzy, Czesi założyli na stokach Karkonoszy. Zlokalizowano je w najważniejszych stacjach kraju, tam gdzie największe ilości tras zjazdowych przyciągały od dawna miłośników białego szaleństwa. Nie bez znaczenia było także to, że w najwyższych czeskich górach panują dogodne warunki do uprawiania freeride’u. Jazdy poza trasami, która podobnie jak przeszkody snowparków, z sezonu na sezon zbliża coraz bardziej środowiska narciarskie i deskarskie. Do pierwszej trójki należą z pewnością instalacje w Szpindlerowym Młynie, Piecu pod Śnieżką i Rejdicach.

Każdy miłośnik snowboardu, potwierdzi, że „nejlepší snowpark je ve Svatém Petru – Billabong Snowpark w Szpindlerowym Młynie. To podkreślenie jest bardzo ważne, bo na terenie stacji urządzono aż 3 snowparki. Ten „najlepszy” znajduje się nieco powyżej dolnej stacji krzesełek w części o nazwie Svatý Petr (św. Piotr). Jego mocną stroną jest jeden z dwóch wielkich czeskich half-pipe’ów. Obok zaś piętrzy się Big Air czyli sekwencja skoczni. Inne przeszkody – poręcze, rainbow, rampy, etc., zlokalizowano w dwóch pozostałych snowparkach: Vehicle na Horních Mísečkách oraz drugi, przy górnej stacji wyciągu Hromovka. Ten ostatni warto polecić początkującym freestyle’rom. O jakości wszytskich szpindlerowskich urządzeń dla snowboardzistów świadczy najlepiej fakt, że to właśnie tam odbywają się co roku dwie prestiżowe imprezy o międzynarodowym wymiarze: Quiksilver Snowjam (http://snowjam.cz) i Burton Špindl Spring Sessions (www.spindl-spring-sessions.cz). Głównym sponsorem pierwszej z nich jest ceniony, zwłaszcza przez młode pokolenie miłośników białego szaleństwa producent odzieży i ochraniaczy Quiksilver, drugiej – wiodąca firma deskarska, Burton.

Snowpark w Piecu pod Śnieżką zlokalizowany jest przy trasie zjazdowej Javor, która ma nocne oświetlenie. Snowpark składa się z dwóch części. W położonej wyżej znajduje się Jibbing Zone, na którą składa się 10 różnorodnych przeszkód. W dolnej części są skocznie. Warto odnotować, że Snowpark w Pecu był pierwszym zorganizowanym u naszych południowych sąsiadów oraz to, że tutejsze wyciągi tworzą wygodną huśtawkę, wybiegając promieniście z jednego punktu. Z większości tras i ze snowparku wspaniale widać Śnieżkę (1602 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karkonoszy. Na jej wierzchołek można wyjechać krzesełkowym wyciągiem (www.snezkalanovka.cz), który nie należy do piecowego systemu. Oznacza to, że korzystanie z krzeseł jest płatne niezależnie od tego czy posiadamy skipass z Pecu czy nie. Warto jednak ponieść koszty. Zarówno bowiem dla deskarzy jak i narciarzy, stoki Śnieżki są znakomitym terenem zjazdowym. Nieratrakowanym oczywiście, a więc freeride’owym. Zjazd jest wspaniały już chociażby ze względu na 600 m różnicy poziomów. Można zjeżdżać bardziej stromo ale krócej – z odkrytej kopuły szczytowej przez las i łąki prosto do dolnej stacji krzeseł. Albo znacznie dalej i łagodniej, do Velkej Upy (www.skiport.cz), terenu narciarskiego położonego nieco na wschód od Pecu.

Niewielka stacja Kořenov-Rejdice, której patronuje firma Alpine Pro znajduje się na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy. Należy do największego w Czechach terenów sportów zimowych – Skiregionu. Tworzą go oprócz Rejdic: Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Paseky nad Jizerou i Příchovice (www.skiregion.cz). Rejdicki snowpark jest obecnie największym w Czechach. Ma już ponad 20 zróżnicowanych przeszkód. W tym 15 w Jibbing Zone i 4 skocznie Big Air ustawione w jednym ciągu. Co ciekawe przeszkody Jibbing Zone zgrupowane są w trzech sekcjach przeznaczonych dla osób o różnym poziomie trudności. Urządzenia dla freestylerów w Rejdicach uchodzą obecnie za najnowocześniejsze w Czechach. W nazwie Extra Park nie ma więc przesady. Funkcjonuje przy nim bezpłatna wypożyczalnia kasków, których design opracował Pasta, jeden z najpopularniejszych czeskich artystów streetart. Poza tym to pierwszy czeski snowpark wyposażony w Extra Bag – poduszki powietrzne, na które spada narciarz lub deskarz, który popełnił błąd podczas skoku. Zamortyzowany upadek przestaje być groźny. Ogromnym atutem ośrodka jest także tor do boardercrossu – trasa do wyścigów, na której w zawrotnym tempie pokonuje się wąski tor o bardzo trudnym profilu. Jako konkurencja sportowa, boardercross (czy wzorowany na nim skiercross) jest niezwykle widowiskowy, wymaga bowiem perfekcyjnego opanowania techniki jazdy i odwagi. W rekreacyjnej wersji to po prostu trudny przejazd, sprzyjający podnoszeniu umiejętności, wyrabiający technikę, refleks i zwrotność zarówno narciarzy jak deskarzy.

Konkurencja nie śpi
Snowparki są obecnie tymi strefami zimowych stacji, które rozwijają się najszybciej. Czeskie nie odbiegają od tego wyraźnie widocznego na świecie kanonu. Hity pojawiają się w każdym ze snowparków, w każdym niemal sezonie, a więc pozycje zajmowane w rankingu mogą się w każdej chwili zmienić. Doskonałym przykładem takich dynamicznych zmian jest Snowpunx w Oleśnicy w Górach Orlickich. O jego oryginalności decydują niespotykane gdzie indziej urządzenia (beczki, skrzynki i schody, boksy w kształcie dzwonów, opony). Nietypowe jest także pierścieniowe ich ustawienie, które przekształciło snowpark we freestyle’ową karuzelę. W Jibbing Zone ustawiono już 15 przeszkód, a w strefie Big Air największa skocznia przekracza 10 m.

Za najbardziej rozwojowy uznać należy chyba snowpark w Desztnem, także w Górach Orlickich. W ciągu dwóch sezonów z małego przekształcił się w jeden z największych i najlepiej przygotowanych w Czechach. Obecnie ma już 23 jibbingowe instalacje oraz 8 skoczni. Istotnym bodźcem dla jego rozwoju są z pewnością organizowane tam rok rocznie największe w Czechach freestyle’owe zawody O’Neill Soldiers (http://oneillsoldiers.cz). Na ich potrzeby wznoszona jest za każdym razem 20-metrowa skocznia.

W ostatnim sezonie pojawił się snowpark na peryferiach Liberca, na stokach góry Ještěd (1012 m n.p.m.) w Góach Izerskich. Jego teren podzielony jest na 3 strefy w których urządzenia dopasowano do umiejętności użytkowników. Intencją gospodarzy jest wyposażenie go w oryginalne urządzenia, takie jak opony, kufer z drewna, stare samochody. Część instalacji już założono, następne pojawią się w kolejnych sezonach. Snowparki urządzono także w Brnie (www.lesna.luzanky.cz) i Ostrawie (www.vankuvkopec.cz). A przez karoserię starego samochodu przepuszczono poręcz (rail) także w snowparku Belveder w Żelaznej Rudzie na Szumawach (www.velhartice.info/belveder).

Na skłonie najwyższego szczytu Krušných hor (Klinovec 1244 m n.p.m.) znjaduje się snowpark, szczycący się największą rampą (half-pipe’m) w Czechach. Wymiary instalacji: długość – 120 m, szerokość – 16 m, wysokość 4,7 m, przyciągnęły uwagę organizatorów zawodów sportowych, między innymi pucharu Europy w snowboardzie. W tym rejonie jest jeszcze drugi dość duży i bogaty w przeszkody snowpark: Klínovec-Neklid/Boží Dar. Pod opieką hojnego sponsora, producenta sprzętu i odzieży deskarskiej – firmy Nitro, zaczął się szybko rozwijać, wzbogacając freestyle’ową ofertę regionu o inne niż rampa instalacje (www.neklidsnow.com).

Gdyby nie słabsze niż w zachodnich Czechach naturalne warunki śniegowe, ze względu na dużą ilość instalacji, do grona najlepszych snowparków należałoby zaliczyć Flowpark pod Králickým Sněžníkem, na Dolnych Morawach.

Snowparkowy boom
Na zakończenie snowpark Kaskada, który znajduje się na Paprsku w Jesionikach, nieopodal granicy z Polską. Atutem zastosowanego tam rozwiązania jest możliwość podejścia do wszystkich przeszkód podczas jednego przejazdu. O tym rejonie warto pamiętać, jeśli poszukujemy nie tylko sportowych wrażeń, ale również pięknego miejsca w górach. Tam gdzie zbiegają się trzy grupy górskie: Hrubý Jeseník, Rychlebské hory i dolnomorawski Králický Sněžník, już w 1932 roku wystawiono schronisko. „W Raju” (V ráji) – jak od dawna nazywano ukryty pośród gęstych lasów zakątek. Kameralna Kaskada, jest przejawem freestyle’owego boomu ostatnich lat. Snowparki wyrastają niczym grzyby po deszczu w całych Czechach, a założone wcześniej są nieustannie modernizowane. Lista obejmuje już blisko 30 obiektów Interes się kręci, ale nikt nie traci głowy!

TERENY NARCIARSKIE Z NAJCIEKAWSZYMI SNOWPARKAMI

Szpindlerowy Młyn (Špindlerův Mlýn) / Karkonosze
702-1235 m n.p.m.; 25 km tras zjazdowych, 85 km tras biegowych, tor saneczkowy www.skiareal.cz

Piec pod Śnieżką (Pec pod Sněžkou) / Karkonosze
830-1215 m n.p.m.; 10,5 km tras zjazdowych, 20,5 km tras biegowych. Niedaleko stąd także do Jańskich Łaźni i terenu narciarskiego Černá hora (www.janskelazne.cz), który oferuje 20 km tras zjazdowych i aż 70 km tras dla biegaczy
www.skipec.com

Kořenov-Rejdice / Karkonosze/Góry Izerskie
należy do większego zintegrowanego kompleksu, Skiregionu
www.skiregion.cz
www.rejdice.cz

Oleśnica (Olešnica) / Góry Orlickie
www.snowpunx.cz
www.vlekcihalka.cz

Desztne (Deštné) / Góry Orlickie
610-850 m n.p.m.; 4,5 km tras zjazdowych, 40 km tras biegowych
www.sportprofi.cz

Ještěd / Góry Izerskie
540-1012 m n.p.m.; 9,2 km tras zjazdowych, 7,5 km tras biegowych
www.snowparkjested.cz

Králický Sněžník) / Dolne Morawy
748-1200 m n.p.m.; 3,5 km tras zjazdowych, 20 km tras biegowych
www.freestyle-dm.cz
www.dolnimorava.cz

Paprsek-Olšanka (w miejscowości Velké Vrbno) / Jesioniki
600-1000 m n.p.m.; 1 km tras zjazdowych, 30 km tras biegowych
www.paprsek.net

Klinovec / Krušně hory
760-1244 m n.p.m.; 10 km tras zjazdowych, 35 km tras biegowych
www.zima.klinovec.cz

INNE SNOWPARKI

• GÓRY IZERSKIE

Obří sud Javorník
http://www.areal-obrisud.cz

U Čápa w Příchovicích
Nieopodal Rejdic; http://www.ucapa.eu

Pizar w Pasekach nad Jizerou
http://www.pizar.cz

• KARKONOSZE

Rokytnice nad Jizerou
http://www.skiareal-rokytnice.cz

Mladé Buky
http://www.skipark-mladebuky.cz

Iguana Snowpark (Jablonec nad Jizerou)
http://www.snowhill.cz/kamenec

• JESIONIKI

Kouty nad Desnou
http://www.kouty.com

• SZUMAWA

Horsefeathers Snowpark Špičák
http://www.lyzovani.spicak.cz

• GÓRY ORLICKIE

BeeBob Snowpark Mladkov
http://www.snowparkmladkov.cz

• BESKIDY

Gravity Snowpark Bílá
http://www.shredforfun.cz
http://www.snbbeskydy.com
http://www.skibila.cz

Karolinka
http://www.solansedlo.cz

FLC SnowPark (Mosty u Jablunkova)
http://www.flcsnowpark.cz

INFO
stan na sezon 2011/2012
Informacje, rankingi, nowości i wydarzenia w czeskich snowparkach on-line: www.freeride.cz
Po polsku i ze zdjęciami: www.e-snowboard.info

Tekst był publikowany na łamach magazynu “Świat. Podróże. Kultura” (2011)

0 komentarzy dotyczących “Czechy – snowparki za miedzą

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: