Czechy Europa

Czechy / Praga – w romantycznych odsłonach

 

If You like this site, your support will be welcome!

$5.00

Pragę odwiedzają rzesze gości z całego świata. Równie mocno, a ostatnio nawet bardziej niż tysiącletnie zabytki, kusi ich romantyczna aura otaczająca miasto nad Wełtawą.

Przychylni trendowi gospodarze otwierają więc jeszcze szerzej bramy w szczególnie romantycznych okresach: w Sylwestra, w Walentynki, w karnawale. Do Pragi bowiem przyjeżdża się coraz częściej po to aby oświadczyć się ukochanej albo po to by wziąć ślub. Ceremonie organizowane są w zabytkowych i nowoczesnych obiektach, w parkowych pawilonach, a nawet na płycie lotniska. Pragi nie omija się podczas poślubnych podróży, a weekend we dwoje stał się już niemal standardem. Że jest to zjawisko masowe świadczą niezliczone relacje internautów z małżeńskich i narzeczeńskich eskapad. Wszystkie są pełne „achów” i „ochów” oraz całkiem rzeczowych rekomendacji dla przytulnych pensjonatów i niedrogich knajpek, oświetlonych latarniami zaułków, parkowych ławeczek i dogodnych punktów widokowych. Z postu Lejdi Brylant zamieszczonego w portalu szafa.pl bije niekłamany zachwyt. Dziewczyna pisze: „Mój ukochany wreszcie zdecydował się oświadczyć po trzech latkach. Rano kazał mi się przygotować, prosząc bym pojechała z nim na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście zgodziłam się (…). Zaparkowaliśmy autko, poszliśmy na most Karola. Pooglądaliśmy widoczki. Zrobiło się ciemno, a do domu daleko. I wreszcie, o 21 – światełka na moście, grający muzyk. A on z pierścionkiem! Cud. Nie zapomnę tego dnia. To moje wymarzone zaręczyny. Jestem szczęśliwa, tak jak chciałam. Romantycznie, jak w filmie.”

Pod urokiem miasta
Kompozytorzy, filmowcy, architekci… Podobnie jak wspomniana dziewczyna także nie oparli się powabowi miasta znad Wełtawy. Nurt rzeki inspirował Bedrzicha Smetanę, który piękno jej doliny i położone nad brzegach miasto opisywał nutami. Miloš Forman nakręcił w Pradze „Amadeusza”, gdy rodzinne miasto Mozarta – Salzburg, odmówiło współpracy. Tu także wzniósł Tańczący Dom, słynny amerykański architekt, Frank Gehry. Z budynkiem wiąże się anegdota. Otóż Gehry, który ma polskie korzenie, zwrócił się najpierw ze swym pomysłem do władz Warszawy. Niestety, gospodarze nadwiślańskiego grodu odnieśli się do niego bez aplauzu. Dziś, budynek nazywany ze względu na skojarzenie z roztańczoną parą z Hollywood – Ginger i Fred (chodzi o Ginger Rogers i Freda Astair’a), jest wizytówką Pragi. I chociaż mieści przede wszystkim biura, jego romantyczne konotacje nie budzą wątpliwości. Dowód?! Na tle jego ścian chętnie fotografują się odwiedzające Pragę, zakochane pary.

Miasto szczyci się wspaniałym krajobrazem, w którym połacie zieleni przeplatają się z czerwonymi dachówkami kamienic. Rzeczywiście, natura znakomicie komponuje się tutaj z rozbudowywaną przez tysiąc lat infrastrukturą. Miasto rozpościera się na wzgórzach, między którymi meandruje malowniczo Wełtawa. Jedno ze wzniesień zajmują Hradczany – największa na świecie królewska rezydencja. Na Malej Stranie jak nazywa się tę dzielnicę. Hradczany są także jednym z najpotężniejszych kompleksów muzealnych. I chociaż przewodniki podkreślają majestatyczność tego miejsca, odwiedza się je nie tylko dla cennych zabytków. Z wież górującej nad zespołem Katedry św. Wita rozciąga się bodaj najsłynniejsza panorama Pragi. Nader chętnie podziwiają ją zakochani. I chociaż turystów tu nigdy nie brakuje, objęci czule i rozmarzeni, zdają się nikogo nie dostrzegać. Konkurencyjny widok na Pragę oferuje widokowy taras wieży telewizyjnej w dzielnicy Žižkov. Roztacza się z niej panorama w promieniu 100 km.

Nieco na południe od Hradczan, również na lewym brzegu Wełtawy wznosi się wzgórze Petřín. Wiosną jego stoki przybierają delikatną biało różową barwę, którą nadają tysiące kwitnących drzewek owocowych. Latem toną w zieleni. Jesienią zachwycają ciepłymi barwami, bo liście mienią się niezliczonymi odcieniami żółci, czerwieni i brązów. Dopóty, dopóki nie ustąpią miejsca białemu zimowemu całunowi. Nic więc dziwnego, że aby dostać się do kolejki, której wagoniki suną na szczyt, zawsze trzeba trochę poczekać. Kto nie chce, może wejść na szczyt pieszo – najlepiej od strony Strahovskiego Klasztoru. Jednak wagoniki kursują często, a pokonanie półkilometrowej trasy zajmuje zaledwie kilka minut. Minut, podczas których za oknami przesuwają się interesujące krajobrazy. Wagoniki kursują od 1891 roku, a wznosząca się na szczycie wieża jest kopią wieży Eiffel’a, znacznie wprawdzie mniejszą, ale tylko dwa lata młodszą od oryginału. Liczy 60 metrów wysokości, i żeby na nią wyjść trzeba pokonać 299 stopni. Po drodze trochę wieje, bo konstrukcja wieży, podobnie jak pierwowzoru jest ażurowa. Mimo to, bodaj najbardziej romantycznie jest tutaj o zmierzchu. Gdy dachy kamienic i wieże praskich kościołów zaczyna zakrywać cień, wystarczy się odwrócić, by jeszcze przez jakiś czas patrzeć w twarz gasnącego powoli słońca.

Bukiety i pocałunki
Na Petřínie są jeszcze inne atrakcje. Stuletnie obserwatorium astronomiczne z potężnym teleskopem, równie stary gabinet luster, które zniekształcając twarze zapewniają znakomitą zabawę dorosłym i dzieciom oraz ogród różany zachwycający barwami i zapachem – oczywiście tylko latem. Na wzgórzu znajduje się także, uchodzący za symbol wiecznej miłości, pomnik Karela Machy. XIX-wieczny poeta zmarł bardzo młodo – zgodnie z legendą – dlatego, że był nieszczęśliwie zakochany. Utarł się zwyczaj składania pod pomnikiem kwiatów w dniu pierwszego maja. Hołdują mu młode pary, całując się przy tym ochoczo.

Tak zwany Mur Głodowy, wzniesiony przez biedotę i głodujących w XIV wieku oddziela zabytkowe zabudowania na Petřínie od Ogrodów Kińskich. Zapuszczając się ścieżkami w ostępy tego rozległego XIX-wiecznego parku angielskiego trafia się na kaskady i jeziorka. Przy ścieżkach nie brak ławeczek usytuowanych tak, że parawany z drzew i krzewów zapewniają każdemu kto z nich korzysta trochę intymności.

Z perspektywy wody
Jest wreszcie inna recepta na romantyczne doświadczanie Pragi. Oglądanie jej z perspektywy wody. Regularne rejsy odbywają po Wełtawie spacerowe statki. Do Wyszehradu i z powrotem. Sposób bardziej kameralny stanowi przejażdżka rowerem wodnym. Są dostępne różne ich modele. Na tych z leżakami zamiast plastikowych siedzeń można się z powodzeniem wygrzewać na słoneczku. Te w kształcie łabędzi albo samochodzików podobają się przede wszystkim dzieciom. Może to trochę lunaparkowe, ale przyjemne, zabawne i bezpieczne, bo nurt leniwy, a optymalną trasę wyznaczono dobrze widocznymi bojami. Oprócz sztandarowych praskich zabytków z Hradczanami, budowlami Starego Miasta i łączącego je od 1357 roku Mostu Karola, z wodnego roweru dobrze jest także podziwiać Kampę. Wyspę, oddzieloną od Malej Strany Czarcim Potokiem. Čertovka, wąskie ramię Wełtawy służyła niegdyś jako młynówka. Jej wody napędzały koła licznych młynów, które wprawdzie od dawna już się nie kręcą, ale pozostawione na miejscu stanowią jedną z praskich atrakcji turystycznych. Ponieważ ściany kamienic wystawionych na brzegach Čertovki opadają wprost do wody, rejon ten zwykło się nazywać Praską Wenecją. Na Kampie znajduje się najkrótsza miejska ulica. Ma tylko 27 metrów długości. Podobnie jak patron – humorysta Jiří Červený nie dorównuje sławą Franzowi Kafce, tak i ona nie dorównuje popularnością Złotej Uliczce na Hradczanach. W odróżnieniu jednak od tamtej nie jest obiektem muzealnym. Toczy się przy niej zwykłe życie, i za spacer nie trzeba płacić. Południowy skraj Wyspy zajmuje Kampa Park, w którym organizowane są wielkie imprezy – festyny i koncerty. Tam też znalazły miejsce „Bobasy” – instalacja autorstwa kontrowersyjnego rzeźbiarza Davida Černego. Stanowiąc swoiste memento dla młodych i zakochanych, „Bobasy” przyciągają uwagę. Nie budzą jednak takich emocji jak „Zygmunt Freud” trzymający się jedną ręką dachu kamienicy na Starym Mieście, zwisający głową w dół „Koń” w Pasażu Lucerna, czy „Sikający” – mężczyźni z brązu do jeziorka w kształcie Republiki Czeskiej przy Cihelnej 2b.

Przy świetle i muzyce
Podobnie jak na zwiedzanie miasta, jest wiele romantycznych sposobów spędzenia w Pradze wieczoru. Knajpek, pubów i kawiarni bez liku. Sal koncertowych również wiele. Tylko wybierać w repertuarze, miedzy klasyką, muzyką rozrywkową, występami DJ-ów, jazzem, metalem, techno… Różnorodne koncerty odbywają się codziennie – we wnętrzach zabytkowych świątyń, na pałacowych dziedzińcach, w operowych salach i w klubach, pod gołym niebem w T-Mobile Park i pod dachami hal sportowo widowiskowych. Swoisty muzyczny spektakl towarzyszy iluminacjom Fontanny Křižíkovej. Wodotrysk pochodzi z 1891 roku, ale współcześnie wyposażono go w 1248 podwodnych reflektorów, 3000 dysz i 50 pomp zasilających różne obiegi wody. Cała instalacja liczy 2 km długości. Z 55 głośników płyną sterowane komputerowo dźwięki. Scenariusze zależą od wyobraźni programujących show, którymi są często studenci albo ludzie bez większego doświadczenia obdarzeni jedynie wyczuciem. Pokazy rozpoczynają się po zachodzie słońca, ale najbardziej spektakularne odbywają się gdy jest już naprawdę ciemno. Nawet w gęstym tłumie widzów można się przytulić, poddać rytmowi muzyki i grze świateł. Doprawdy – nietrudno zapomnieć wówczas o całym świecie. A czy może być coś bardziej romantycznego?!

czeskie-szklo_IMG_4114

Kłódki zakochanych
Wiszą na stalowej balustradzie mostka obok starego młyna nad Čertovką. Zostawiają je ci, którzy w romantycznym uniesieniu wyznali sobie miłość, wypisali markerem imiona na żelaznym korpusie kłódeczki, a kluczyk… wyrzucili do wody.

INFO
Wszystko o Pradze, również dla romantycznych turystów, na stronach: www.czechtourism.com oraz www.visitprague.cz
O praskich wieżach widokowych: www.prazskeveze.cz
Spektakl światło i dźwięk przy Fontannie Křižíkovej: www.krizikovafontana.cz
Romantyczne oferty praskich hoteli: www.hotelsprague.cz

Tekst był publikowany na łamach miesięcznika „Świat. Podróże. Kultura” (2011)

1 komentarz dotyczący “Czechy / Praga – w romantycznych odsłonach

  1. Good day very nice site!! Guy .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also?
    I’m happy to search out numerous useful infornation here in the post, we need develop
    exctra strategies in this regard, thankss for sharing.
    . . . . .

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: