#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Davos – zdrowe płuca, ekonomia i lawiny

Perłę w koronie szwajcarskich kurortów rozsławił piórem Tomasz Mann, umieszczając w niej akcję wydanej w 1924 roku „Czarodziejskiej Góry”. Ulegając sugestiom lekarzy zalecającym od końca XIX wieku chorym na astmę i gruźlicę kuracje w Davos, pisarz bywał gościem luksusowego sanatorium „Schatzalp”.

Jednak dopiero organizowane od 1971 roku mitingi Światowego Forum Gospodarczego (World Economic Forum – WEF), sprawiły, że każdego roku, w styczniu na Davos kierują uwagę wszystkie niemal media. Co do formuły, WEF jest fundacją założoną w 1971 roku przez Klausa Schwaba, przedsiębiorcę i wykładowcę z genewskiego uniwersytetu (w Genewie znajduje się siedziba organizacji, a na świecie powstają jej filie, m.in. w Pekinie). Zainicjowane przez pomysłodawcę spotkania, poświęcone są nurtującym świat problemom ekonomicznym. Z czasem przekształciły się w obserwowane z wielką uwagą konferencje kluczowych polityków i głów państw z liderami biznesu, bankowcami i finansistami. Niektóre spotkania odbywają się przy drzwiach zamkniętych. WEF oskarżane jest o wywieranie nacisku na polityków, a spotkaniom towarzyszą demonstracje antyglobalistów.

Fora budzą też mieszane uczucia wśród mieszkańców Davos. Zdają się zapominać, że zainteresowanie mediów przyczynia się do promocji kurortu i narzekają na uciążliwości. Gdy przed kilku laty, na czas Forum do Davos przybyli Angelina Jolie z Bradem Pittem aby zachęcać uczestników do wzmożenia działalności charytatywnej, nie było końca utyskiwaniom. – „Pięknie – mówili miejscowi – ale żeby z ich powodu zamykać ulice?!”

To rzeczywiście kłopotliwe, gdyż Davos ciągnie się w zasadzie wzdłuż jedynej głównej ulicy (zlokalizowane jest przy niej także centrum konferencyjne). Uwagę przechadzających się po miasteczku zwraca pudełkowa architektura. W bryłach domów-kostek wyróżniają się obszerne, wystawione zawsze ku słońcu, tarasowo wznoszące się balkony. Zamierzony efekt, podyktowany wizją jak przyświecała rozbudowie Davos w latach 60. XX wieku. Budynki są skonstruowane i usytuowane tak, aby maksymalnie absorbować słoneczne światło i ciepło.

Z narciarskiego punktu widzenia, Davos-Klosters należy do największych i najlepiej zorganizowanych obszarów w Alpach. Podzielone naturalnie na kilka sektorów przygotowane trasy zjazdowe rozciągają się na wysokości od 813 do 2844 m, licząc łącznie 230 km długości (biegacze mają do dyspozycji 75 km). Od kilku lat w rejonie Schatzalp/Strela powstają trasy dedykowane powolnej jeździe – Slow Mountain. Z drugiej strony, okolice nadają się znakomicie do uprawiania freeride’u. Pod warunkiem jednak, że nie grożą lawiny. Niestety są one bolączką Davos. Miasteczko otaczają góry o stosunkowo łagodnie nachylonych stokach, narażonych na niespodziewane ruchy zalegających mas śniegu, przez co lawiny niejednokrotnie już niszczyły miejscowość. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj otwarto w 1936 roku SLF (Institut für Schnee- und Lawinenforschung). Naukowcy z Instytutu badają śnieg, zwłaszcza zmiany w jego strukturze zachodzące pod wpływem temperatury. Drobiazgowym analizom poddają zjawisko lawin. Placówkę można zwiedzać. Dla przewodników i ratowników prowadzone są szkolenia. A cała Szwajcaria otrzymuje zimą aktualne komunikaty o stanie pokrywy śniegowej i zagrożeniu lawinami.

INFO
Kurort: www.davos.ch
WEF: www.weforum.org
SLF : www.slf.ch

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Davos – zdrowe płuca, ekonomia i lawiny

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: