#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Wallis (Valais) – najdłuższy alpejski lodowiec

If You like this site, your support will be welcome!

$5.00

Aletschgletscher liczy niemal 23 km długości. I chociaż zmniejsza się od połowy XIX wieku, wciąż niesie 27 mld ton zmieszanego ze skałami lodu. Jeśli udałoby się go stopić, wody wystarczyłoby dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Po 1 litrze na głowę dziennie. Przez 6 lat!

Największy lodowiec Alp spływa spod Jungfraujoch w Alpach Berneńskich na południe, w stronę doliny Rodanu. Dwa czarne morenowe wały widoczne na jęzorze powstały tam gdzie zbiegały się z głównym lodowcowe jęzory z bocznych dolin. Na stokach w dolinie, którą lodowiec się przemieszcza, widać ogołoconą ze wszystkiego, jakby wytartą potężną siłą strefę. Jeszcze przed 150 laty masy lodu i kamieni sięgały do jej górnej granicy. Ukształtowany przed 12 tysiącami lat lodowiec wielokrotnie zmniejszał się i powiększał reagując na zmiany klimatyczne. Znacznie mniejszy niż obecnie był w latach 400 p.n.e. – 400 n.e. Potem jeszcze kilkakrotnie się zmieniał osiągając ostatnie maksimum około 1860 roku. Wtedy jego powierzchnia była niemal 200 m wyżej niż obecnie. Od 150 lat znowu się zmienia, skracając średnio 24 m rocznie.

Ok. 1870 r. alpejskie lodowce pokrywały obszar 4360 km2. Sto lat później – 2909 km2.

Cały jęzor lodowca Aletsch można objąć wzrokiem ze szczytu Eggishornu (2934 m; www.eggishorn.ch; pod wierzchołkiem wznosi się niewielkie kamienne schronisko Horli Hitta, 2870 m; www.alpinafiescheralp.ch). Najlepszym sposobem na poznanie całego lodowca jest wędrówka jego jęzorem. Standardowo wycieczka taka zajmuje 2 dni.

Tekst opublikowany na stronach http://magazynswiat.pl w maju 2015.

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Wallis (Valais) – najdłuższy alpejski lodowiec

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: