Afryka Tunezja

Tunezja – perła Maghrebu

Usytuowana na najdalej ku północy wysuniętym cyplu afrykańskiego kontynentu, kusi przyjaznym  nadmorskim klimatem, w którym czuć pełen żaru oddech Sahary.

Tunezja jest krajem afrykańskim, ale jej kultura należy do kręgu śródziemnomorskiego.

To tutaj, blisko 3 tysiące lat temu Grecy założyli Kartaginę, która przez wieki konkurowała z Rzymem, a uległszy przewadze stała się bramą afrykańskiej prowincji imperium. Obok starożytnych, wyrosły później pomniki cywilizacji arabskiej i tureckiej. Niepodzielnie zapanował Islam, ale kontakty z Europą nie ustały. Co więcej, utrwaliły się w 75-letnim okresie protektoratu Francji, poprzedzającym powstanie współczesnej Tunezji w 1965 roku. Europejskie inspiracje wciąż wtapiają się w miejscowe tło, a język francuski jest na równi z arabskim w powszechnym użyciu. Niepowtarzalny smak tutejszych potraw jest kompozycją tak wielu odmiennych tradycji. Podsycają go ponadto, obficie stosowane przyprawy i zioła. Chlubą jest zdrowa żywność, w której oprócz owoców morza coraz istotniejszą rolę odgrywają płody farm ekologicznych.

Zainteresowanie krajobrazem i kulturą Tunezji wzrosło po emisji kręconych na południu, w okolicach Matmaty i Tataouine, „Gwiezdnych Wojen”.

Krajobrazowy kalejdoskop tworzą złociste plaże, górskie grzbiety Atlasu, okresowo wysychające słone jeziora – szotty i rzeźbione przez wiatr diuny największej pustyni świata. W szerokim wachlarzu atrakcji turystycznych są i rajdy na wielbłądach po Saharze i szalona jazda jeepami po górskich bezdrożach, tych samych, z którymi mierzą się uczestnicy prestiżowego wyścigu Paryż-Dakar. Nie sposób się też nudzić spędzając czas bardziej klasycznie. Na uważanych za najpiękniejsze plażach nieopodal miasta Hammamet. Wśród starożytnych ruin Douggi, Kartaginy, Kerkouane czy w niemal równym rzymskiemu koloseum w El-Dżem. W osadach na Dżerbie, gdzie domy przypominają fortece. W obliczu meczetów i medres z terakotowymi mozaikami w świętym mieście Islamu – Kairuanie, Tunisie czy Sfaksie. W archaicznych, pozbawionych prądu i wygód berberyjskich osadach (u potomków rdzennych mieszkańców północno zachodniej Afryki). Na sukach – tradycyjnych bazarach, na których sztuka targowania się ma wręcz rytualne znaczenie.

Jako cel podróży podejmowanych dla zdrowia, Tunezja plasuje się w światowej czołówce.

Panują tutaj idealne warunki dla wywodzącej się z Francji talasoterapii – metody leczenia wodą i naturalnymi produktami morskimi (głównie błotem i algami). Woda morska regeneruje tkanki, pobudza krążenie krwi i stymuluje przemianę materii. Zawarte w niej minerały działają przeciwzapalnie, łagodzą bóle i sztywność stawów, likwidują żylaki i obrzęki. Są zbawienne dla cierpiących na choroby skóry, łagodzą cellulitis i skutki poparzeń (również słonecznych). Nadmorskie powietrze oczyszcza drogi oddechowe. Spacery boso po piasku zastępują peeling i akupresurę. Szum wody działa uspokajająco. Wszelkim formom wypoczynku sprzyja bogata infrastruktura. Zarówno wyposażone niczym seraje duże hotele z apartamentami w przystępnych cenach, jak i bardziej kosztowne ale intymne obiekty w malowniczych oazach i pola golfowe.

* * *

Tunezja należy do krajów Maghrebu jak z arabska określa się północnozachodnią Afrykę.
Powierzchnia: 164 tys. km2
Ludność: 10 mln
Stolica: Tunis (1 mln mieszkańców)
Waluta: dinar tunezyjski (1 TND = 2,07 PLN)
www.tourismtunisia.com * www.tunezja.pl

0 komentarzy dotyczących “Tunezja – perła Maghrebu

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: