Europa Polska

Polska / łódzkie – wiwat Bełchatów!

Gdy w 1960 roku podczas poszukiwań gazu ziemnego natrafiono w Bełchatowie na złoża węgla brunatnego, nie podejrzewano jak wielki to skarb.

Zasoby złoża należącego do najbogatszych na świecie szacuje się na ponad miliard ton. Rocznie pozyskuje się około 33 mln ton surowca, co stanowi ponad połowę krajowego wydobycia, a produkowana na miejscu energia elektryczna jest najtańsza w Polsce. Z miastem utożsamiane są dziś dwa przemysłowe giganty: kopalnia węgla brunatnego i elektrownia. Jednak przez dwie dekady, które minęły od uwolnienia gospodarki z okowów ideologii, paliwowo energetyczna stolica Polski rozwija się na tyle dynamicznie i pomysłowo, że warto do niej zawitać nie tylko służbowo.

Przede wszystkim, zagospodarowano potężne zwałowisko wyrosłe nad wyrobiskiem w latach 1977-1993. Góra Kamieńsk – bo o niej mowa – zrekultywowana i zalesiona sięga 386 m n.p.m., górując nad okolicą 170 m. Jest teraz nie tylko ostoją odradzającej się przyrody ale także najciekawszym na naszym niżu całorocznym parkiem sportu i wypoczynku. Na sukcesach w branży energetycznej zyskuje także samo miasto. Wiedzą o tym fani piłki siatkowej. Ich pupil, PGE Skra Bełchatów gra teraz i trenuje w nowoczesnej Hali Energia. Najwybitniejsi zaś zawodnicy tej coraz popularniejszej w kraju dyscypliny, uwiecznieni są w centrum miasta, w Siatkarskiej Alei Gwiazd. W scenerii rewitalizowanych placów i ulic organizowane są różnorodne imprezy. A we wznoszonych właśnie handlowych Galeriach – Bawełnianka i Olimpia, trudno będzie się oprzeć pokusie zakupów. W mieście i okolicach gęstnieje sieć hotelowo-gastronomiczna. Prym wiodą obiekty spod znaku Elbest Hotels. Czołowe ośrodki, oprócz zakwaterowania i aktywnego wypoczynku oferują organizację konferencji oraz imprez integracyjnych dla firm.

Współcześnie, inaczej niż przed półwieczem patrzy się na przemysł. Wyrobisko traktuje się teraz jako oryginalną w skali europejskiej atrakcję. Ciągnie się przecież 8 km, a jego szerokość dochodzi do 3. Można je oglądać z widokowych punktów, a nawet zejść niemal 260 m wgłąb ziemi, by przyjrzeć się z bliska pracy gigantycznych zwałowarek i kombajnów węglowych. Na połowę 2013 roku planowane jest otwarcie interaktywnej ekspozycji „Giganty Mocy”, poświęconej wydobyciu węgla i produkcji energii. Będzie to z pewnością huczna impreza, gdyż Bełchatów to miejsce spektakularnych wydarzeń takich jak: Dni Bełchatowa, Festiwal Młode(j) Sztuki, Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em, Ogólnopolski Festiwal Filmów Niepoważnych NAKRĘCENI, czy Jarmark Świąteczny. Miasto dowiodło też niedawno, że potrafi celebrować sukcesy. 12 sierpnia br. miasto świętowało drugą rocznicę przebudowy reprezentacyjnego Placu Narutowicza, punktem kulminacyjnym było rozstrzygniecie konkursu na „Tort urodzinowy”, którego zwycięzcą została firma Piek-Pol Marka Trojanowskiego.

„Bełchatów to miasto otwarte na wszelkie inicjatywy i nowe kontakty. To miejsce, które oferuje  moc kulturalnych atrakcji, niezapomniane turystyczne emocje i tylko dobre inwestycje. Zapraszam do Bełchatowa!”

Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa

INFO
Dogodnie skomunikowany z metropoliami Bełchatów leży w centralnej Polsce, około 50 km na południe od Łodzi i 162 km od Warszawy, przy trasie ze stolicy do Wrocławia. Liczba mieszkańców przekracza 60 tys.
http://www.belchatow.pl

Przemysłowi giganci:
* PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.: http://www.pgegiek.pl
* PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów: http://www.kwbbelchatow.pgegiek.pl
* PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów: http://www.elbelchatow.pgegiek.pl

Ośrodki sportowe i rekreacyjne:
* Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk: http://www.gorakamiensk.info
* Hotel Sport: http://www.sporthotel.pl
* Hotel Wodnik: http://www.hotel-wodnik.com.pl
* Elbest Hotels: http://www.elbesthotels.pl
* Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna: http://www.wawrzkowizna.com.pl

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” jesienią 2012 r.

Wersja pełna – niepublikowana!

0 komentarzy dotyczących “Polska / łódzkie – wiwat Bełchatów!

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: