Afryka Egipt

Egipt – Kleopatra i Aleksandria

Od tysiącleci Aleksandria należy do największych metropolii Afryki. Jest znaczącym portem oraz ośrodkiem handlowym, naukowym i kulturalnym.

Tak było w czasach starożytnych i tak jest współcześnie. Miasto założone przez Aleksandra Macedońskiego w 332 roku p.n.e. i nazwane od jego imienia, było stolicą Egiptu przez blisko tysiąc lat, do roku 641 n.e., do podboju Egiptu przez Arabów. Wiele było złotych okresów w jego dziejach. Najwspanialszy przypadł na trzy stulecia panowania faraonów z dynastii Ptolomeuszów. Dynastii założonej przez jednego z wodzów wielkiego zdobywcy. Ostatnim z nich była kobieta wszechstronnie wykształcona, obdarzona politycznym talentem i inteligencją – Kleopatra. Nie wiadomo czy była rzeczywiście tak piękną kobietą jak ją przedstawiają artyści, ponieważ nie zachował się żaden oryginalny wizerunek. Musiała jednak mieć w sobie coś, co sprawiło, że ulegli jej wdziękom dwaj wielcy rzymscy wodzowie. Romanse Kleopatry z Gajuszem Juliuszem Cezarem i Markiem Antoniuszem przeszły do legendy, inspirując kompozytorów, poetów, pisarzy, malarzy i filmowców. Dzięki zręcznym zabiegom Kleopatry Egipt, zagrożony w czasach jej poprzedników rzymskim najazdem, odzyskał niezależną pozycję, a sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju ustabilizowała się. Niestety, podczas zażartych walk, które toczyła z bratem o egipski tron (wspierał ją w tym Juliusz Cezar), spłonęła słynna biblioteka aleksandryjska, największa ze starożytnych, uchodząca za jeden z cudów ówczesnego świata. Epopeja Kleopatry nie trwała jednak długo. A nierozstrzygniętą zagadką pozostaje jej śmierć. Czy popełniła samobójstwo jak chce romantyczna legenda, czy została zamordowana na rozkaz Oktawiana Augusta, któremu stała na drodze do opanowania Egiptu? Pewne jest tylko to, że z jej odejściem skończyły się czasy faraonów, a kraj nad Nilem utracił niezależność, pozostając rzymską prowincją zarządzaną z Aleksandrii. Być może zagadki wyglądu i przyczyn śmierci Kleopatry zostaną rozwiązane, gdyż w latach 2006-2008 Egipcjanie odkryli w świątyni Taposiris Magna w Abusir (45 km na zachód od Aleksandrii), grobowiec. Podejrzewają, że może to być miejsce spoczynku Kleopatry i Marka Antoniusza, ponieważ znaleźli ich posągi.

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” latem 2013.

0 komentarzy dotyczących “Egipt – Kleopatra i Aleksandria

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: