Czechy Europa

Czechy – zimą, ale inaczej

Trasy narciarskie i snowparki nie wyczerpują możliwości spędzania zimą czasu u naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

W malowniczy krajobraz czeskich gór wkomponowane są liczne zamki i pałace. Chętnie odwiedzane są także uzdrowiska ze źródłami ciepłych wód, a także naturalne tory lodowe na stawach południowych Czech. Zasłużoną sławą cieszą się również miasteczka, w których pełną parą pracują znane w świecie browary oraz wyrastające od kilkunastu lat niczym grzyby po deszczu w każdej niemal miejscowości minibrowary. Korzystając w pełni z atutów Czech, spędzimy zimowy urlop pod znakiem relaksujących kąpieli, adrenaliny i niezapomnianych smaków.

Kąpieliska w zimowej szacie
Basen na odkrytym widokowym tarasie hotelu „Thermal” wypełnia woda o temperaturze 30 st. C. Nad błękitną taflą unosi się więc zimą mgiełka białej pary. Nie tak jednak gęsta, by przesłonić wspaniałą panoramę legendarnego zachodnioczeskiego kurortu – Karlowych Warów. W stłoczonych w dolinie rzeczki Ciepłej zabudowaniach kurortu wyróżniają się słynne kolonády, czyli pijalnie wód, w których tryska 13 źródeł leczniczych wód. Pośród hoteli i zakładów zdrojowych położona jest wytwórnia Becherovki, słynnego likieru ziołowego, który jako panaceum na różne dolegliwości zaczął przed ponad 160 laty serwować pacjentom doktor Jan Becher. Goście tak się w nim rozsmakowali, że pomysłodawca musiał uruchomić fabrykę, by sprostać sypiącym się zewsząd zamówieniom. Architekturą i rozmiarami przyćmiewa inne gmachy „Grandhotel Pupp”. Ma ponad 300 lat historii, a jego XIX-wieczna neobarokowa sylwetka jest wizytówką kurortu. Z jego apartamentów korzystają od lat najsłynniejsi kuracjusze. Latem, podczas festiwalu filmowego, goszczą w nim gwiazdy światowego kina, a wiosną uczestnicy kwietniowego zjazdu arystokratycznych rodzin europejskich. We wnętrzach hotelu kręcono sceny filmów „Kowboj z Szanaghaju” z Jackie Chanem i 21. odcinek bondowskiej sagi „Casino Royale” z Danielem Craigem w roli agenta 007. Kurort otulają zalesione grzbiety Krušnych hor, tworząc z zabytkową zabudową Karlowych Warów jedyną w swoim rodzaju mozaikę. Sąsiednie Mariańskie i Franciszkańskie Łaźnie niewiele ustępują urokiem perle czeskich uzdrowisk.

Skromną, ale pełną wdzięku konkurencję dla uzdrowiskowego trójkąta z zachodnich Czech stanowią Jańskie Łaźnie położone u stóp Černej Hory. Od czasu, gdy z okolicznych tras i pobliskiego Pecu pod Snežkou można korzystać w ramach jednego karnetu, kąpielowa oferta Jańskich Łaźni znakomicie uzupełnienia program aktywnego wypoczynku narciarzy i deskarzy spędzających urlop w zaśnieżonych Karkonoszach.

Informacje na temat czeskich uzdrowisk i ich oferty: www.czechtourism.com

Zamki pod śniegiem
Przysypane śniegiem przystrzyżone starannie szpalery krzewów i pieczołowicie kształtowane korony rzadkich gatunków drzew – pałacowe i zamkowe parki prezentują się zimą jak scenografia baśni o Królowej Śniegu. W parku otaczającym pałac Loučen rozmieszczono 11 labiryntów. Emocje towarzyszące szukaniu w nich właściwej drogi są nie mniejsze niż te, które były udziałem bohaterów słynnej baśni Andersena. Labyrintárium, jak się nazywa tę niecodzienną atrakcję, jest wyzwaniem dla małych i dużych. A przy okazji, po pałacowych wnętrzach w Loučeniu oprowadza biała dama, która po parku przechadza się zimą na nartach. Z duchami zwiedzać można także barokowy pałac Dětenice w Czeskim Raju. A z myślą o rodzinach z młodszymi dziećmi, trasę zwiedzania pałacu Radim urządzono w konwencji bajkowej (Dětský pohádkový okruh).

Gwoździem urlopowego programu będzie z pewnością wizyta w słynnym zamku Hluboka w południowych Czechach. Jego mury przeglądają się w wodach Wełtawy. Koronkową neogotycką architekturę inspirował zamek angielskich królów w Windsorze. Niezwykłe dekoracje i bajkowy pejzaż okolicy wykorzystywano przy kręceniu wielu filmów, w tym przeboju dziecięcego kina: „Opowieści z Narni”. Czeskie zamki i pałace ożyją w okresie adwentu, czyli od końca listopada do świąt Bożego Narodzenia. Na ich dziedzińcach i we wnętrzach organizowane są bowiem bożonarodzeniowe jarmarki – znakomita okazja, by kupić niebanalne upominki: wyroby artystyczne i rzemieślnicze rękodzieło, niepowtarzalne ozdoby choinkowe, niekonwencjonalne zabawki oraz tradycyjne, regionalne smakołyki.

Więcej informacji o czeskich zamkach i pałacach: www.czechtourism.com

Po lodzie na łonie natury
Fragment południowych Czech obfitujący w stawy rybne (rybniki) i niewysokie wzgórza zyskał miano Czeskiej Kanady. Właśnie tam, na zaporze w miejscowości Lipno, w pobliżu magicznego Czeskiego Krumlowa, każdego roku zimą wszyscy niecierpliwie czekają, aż lód osiągnie grubość 18 cm. Można wtedy włożyć łyżwy i śmigać bezpiecznie po naturalnym lodowisku. A raczej lodowym torze, bo na tafli jeziora wytyczane są wówczas odcinki szerokości 6-8 m. Znajdziemy je między Lipnem nad Wełtawą a Frymburkiem i wokół miasteczka Horní Planá. Przy dobrych warunkach pogodowych można nawet pokonać trasę rekordowej długości w skali naszego kontynentu, czyli 38 km, które dzieli Lipno nad Wełtawą od Perneku. Podobnego typu osobliwością staje się zimą tafla Jeziora Orlickiego, rozlewającego się u ujścia Otavy do Wełtawy w pobliżu gotyckiego zamku Zvíkov. Jeśli mroźna zima dopisze, na jeziorze dostępne są trasy o łącznej długości 200 km. Podczas jazdy na takich dystansach można się rozkoszować zmieniającymi się pejzażami, widokami na zamki Zvíkov i Orlík oraz na mosty. Pięć z nich to ciekawe zabytkowe dzieła inżynieryjno-architektoniczne. Oczywiście opisywana atrakcja uzależniona jest od kaprysów natury. Nie można więc pod żadnym pozorem bagatelizować prognoz pogody i jeżdżąc na łyżwach, trzeba się trzymać wytyczonych tras. Postępując rozsądnie, doznamy rzadkich wrażeń. A jak pokazuje doświadczenie, w tamtym rejonie Czech bezpieczny lód trzyma każdego roku od grudnia do marca.

Więcej o naturalnych torach i taflach dla łyżwiarzy: www.czechtourism.com

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” zimą 2013/2014.

0 komentarzy dotyczących “Czechy – zimą, ale inaczej

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: