Czechy Europa

Czechy / Karlowe Wary – James Bond i Becherovka

W plejadzie gości Karlowych Warów były i koronowane głowy, i uwielbiani artyści. Zawitał także James Bond, gdy w 21 odcinku sagi zdrojowe obiekty zamieniły się w tytułowe „Casino Royale” i luksusowy „Splendide Hotel”.

Niepowtarzalną atmosferę nadają kurortowi XIX-wieczne budowle. Solidne kamienice i hotele nawiązujące do historycznych stylów architektonicznych: gotyku, renesansu lub baroku oraz lekkie w formie, ozdobione secesyjnymi dekoracjami pawilony zdrojowe i kameralne wille. Zabudowania tłoczą się nad przepływającą przez Karlowe Wary rzeczką Ciepłą. A nie znajdując dość miejsca w dolinie, wspinają na zalesione stoki okolicznych wzgórz. W centrum, wzdłuż Ciepłej ciągną się szykowne promenady, prowadząc do pijalni wód, których jest aż pięć: Sadowa, Targowa, Młyńska, Zamkowa i Zdrojowa. Dwie pierwsze nawiązują stylistyką i ażurową dekoracją do urządzeń ze szwajcarskich zdrojów. Pijalnia Zdrojowa jest neorenesansowa, a Zamkowa ma secesyjną dekorację. Wszystkie są jednak pawilonami z dachami wspartymi na rzędach kolumn z dużymi, wpuszczającymi do wnętrza mnóstwo światła oknami. Czesi mówią na każdą z nich kolonáda, i zaglądają tam by poddawać się pitnym kuracjom albo po prostu skosztować wody z kilkunastu spośród tryskających w kurorcie 79 źródeł. Jak głosi legenda, odkrył je podczas polowania król czeski, a późniejszy cesarz niemiecki Karol IV w 1350 roku. Przemył wodą ze źródła ranę na nodze i zauważył, że zabieg przyspieszył gojenie. W każdej legendzie jest źdźbło prawdy. Historycznym faktem jest to, że 20 lat później Karol IV, ale już jako władca Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, nadał osadzie przy źródłach prawa miejskie. Na jego cześć przemianowano ją niedługo potem na Karlsbad. A że temperatura tutejszych wód mineralnych dochodzi nawet do 73 st. C i nad miejscowością unosi się często para niczym nad wrzącym kotłem, Czesi zaczęli nazywać miasteczko Karlowymi Warami. 150 lat później opisano naukowo medyczne walory miejscowych wód, a lekarze zaczęli zalecać ich picie. Wizyty bogatych gości przynosiły pokaźne zyski. W XVII wieku natura i historia sprzysięgły się jednak przeciwko Karlowym Warom. Najpierw z brzegów wystąpiła rzeczka. A czego woda nie zdołała zniszczyć strawiły pożary. Próby odbudowy zniweczyła wojna trzydziestoletnia. Na powrót koniunktury trzeba było czekać niemal 100 lat. U schyłku epoki napoleońskiej odwiedził Karlowe Vary dwukrotnie car Piotr I, a to pociągnęło za sobą zainteresowanie rosyjskiej arystokracji. Karlowe Wary uzyskały wówczas renomę kurortu elit. Popularnością wśród bogatych Rosjan cieszą się zresztą również współcześnie.

Hotel Pupp
Sztandarowym obiektem miasteczka jest „Grandhotel Pupp”. Znają go miłośnicy kina. Nie tylko z powodu wspomnianych scen z Bonda, czy perypetii Jackie Chana jako „Kowboja z Szanghaju”, ale dlatego, że w hotelu zatrzymują się co roku gwiazdy międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Organizowany od 1946 roku jest najbardziej prestiżową karlowarską imprezą. Filmowe seanse oraz znane ze srebrnego ekranu lub jego kulis postacie na ulicach i w pijalniach wód są od siedmiu dekad główną letnią atrakcją. Zimą, hotel słynie z hucznych noworocznych zabaw i ferii świateł, towarzyszącej wystrzeliwanym w niebo fajerwerkom gdy tylko wybije północ. To zapewne jeden z najbardziej ekskluzywnych, najdroższych i najsłynniejszych hoteli w Czechach. Z historią liczącą 312 lat. Wzniesiono go bowiem u progu XVIII stulecia. W ciągu niespełna stu lat znalazł się w całości w rękach rodziny Pop, która wyrosła w tym czasie na miejskich krezusów i zaczęła używać nazwiska w wersji niemieckiej – Pupp. Odnosząc sukcesy w hotelarskim biznesie Puppowie mogli zatrudnić w połowie XIX wieku wziętych wiedeńskich architektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, którzy rozbudowali hotel, nadając mu pompatyczną neobarokową formę. Przyćmiewając inne budowle, „Grandhotel Pupp” stał się wizytówką Karlowych Warów. Po II wojnie światowej, reprezentując inną epokę i wartości, kłuł w oczy władze komunistycznej Czechosłowacji. Po nacjonalizacji zmieniono więc jego nazwę na „Grandhotel Moskva”. Historyczne miano przywrócono zaraz po przełomie ustrojowym początku lat 90. XX wieku. Nawiązując do tradycji, każdego roku w kwietniu odbywają się w nim zjazdy arystokratycznych rodzin europejskich. Wydarzenie jest za każdym razem impulsem bogatego, wypełnionego koncertami, balami i wystawami programu kulturalnego.

Lázeňské město jako žádné jiné (uzdrowisko jak żadne inne)

13 źródło
W samym centrum uzdrowiska wznosi się gmach Becherovki. Neorenesansowy gmach fabryczny wzniesiono w końcu XIX wieku gdy rodzina Becherów dorobiła się majątku i sławy. Intratny interes miał jednak skromne początki. Doktor Jan Becher (wtedy pisano jego imię Johann), serwował pacjentom nalewkę własnego pomysłu. Przyrządzał ją z 32 ziół i przypraw, po części pospolitych, występujących w okolicy Karlowych Warów roślin, po części ze składników pochodzących z egzotycznych nawet zakątków świata. Niezależnie od leczniczych właściwości, goście kurortu tak rozsmakowali się w jego likierze, że Becher musiał podjąć produkcję na szerszą skalę. W Karlowych Warach trysnęło złotodajne źródło. Likier wprowadzono do sprzedaży w 1867 roku i produkowano na miejscu do 2009. Teraz historyczna wytwórnia pełni rolę muzeum i kwatery głównej koncernu, produkcję zaś przeniesiono do nowoczesnych zakładów. Pojawiła się też łagodniejsza o zaledwie 20% zawartości alkoholu cytrynowa Becherovka. Nadal jednak klasyczny, legendarny trunek zawiera 38% alkoholu i cieszy oko specyficznym ciemnym kolorem. Becherovka Original uzyskuje go po 2 miesiącach leżakowania w dębowych beczkach. Niuanse receptury są jednak pilnie strzeżoną tajemnicą. Znają ją w pełni jedynie dwaj zaufani pracownicy, mieszający raz na tydzień potrzebną do dalszej produkcji porcję ziół i przypraw. Podkreśla się także, że smak Becherovki uzależniony jest tak mocno od miejscowych wód mineralnych, że nawet jeśli ktoś odkryje skład i właściwe proporcje mieszanki, to i tak nie powtórzy sukcesu Bechera. Becherovki nie da się przygotować gdzie indziej.

18-dołkowe pole golfowe, par 72, należy do najpiękniejszych w Czechach

Porcelana i szkło
Do zdrojowego rytuału należy picie wód mineralnych ze spłaszczonych kubeczków z wąskim ustnikiem. Ich produkcja, podobnie jak naczyń dla miejscowych hoteli, stała się podstawą rozwoju kolejnych znanych dziś w świecie wytwórni – ceramiki i szkła. Wysokiej jakości porcelanę produkuje Thun, zakłady których początki sięgają 1794 roku. Dziś asortyment jest znacznie szerszy niż przed laty, i za flagowe może uchodzić wiele produktów, choćby naczynia dla dzieci, zwłaszcza dostępne jak Czechy długi i szerokie kubeczki z bohaterem kreskówek, uwielbianym nie tylko przez najmłodszych Krecikiem. Do Grupy Karlovarský porcelán należy dziś kilka zakładów, a kwatera główna mieści się w miejscowości Nová Role. Po sąsiedzku z Karlowymi Warami. Na miejscu działa druga historyczna wytwórnia – Sklárna Moser. Szkło i kryształy z Czech budzą zachwyt na całym świecie. Moser należy do czeskiej czołówki. Start miał równie skromny jak Becher. Zaczęło się od warsztatu grawerskiego i maleńkiej szklarni Ludwiga Mosera otwartej w centrum kurortu w 1893 roku. Były to czasy wizyt cesarza Franciszka Józefa i ciągnącej za monarchą austro-węgierskiej arystokracji. Wyroby Mosera podbiły najpierw ich serca, a wkrótce przylgnęła do niego opinia najlepszego producenta kryształów w rozległej habsburskiej monarchii. W ślad za tym posypały się tytuły dostawcy dworu wiedeńskiego, perskiego, a wreszcie osobistego dostawcy króla Anglii Edwarda VII. W 1922 roku pracowała już pełną parą fabryka produkująca luksusowe naczynia szklane i kryształowe oraz szkło dekoracyjne. Współczesny Moser utrzymuje się w światowej czołówce, współpracują z wybitnymi projektantami. A w dawnych zakładach karlowarskich prezentuje z dumą swoją historię i największe dokonania.


Co robić w Karlowych Warach od grudnia do lutego
Karlowe Wary to oczywiście nie tylko historia, zabytki i muzea. ale również okazja zakupów zarówno wyrobów artystycznych i rzemiosła jak produktów światowych marek choćby odzieży czy kosmetyków. O pobytach w SPA i hotelowych centrach Wellness wspominać nie trzeba. Warto jednak zwrócić uwagę na ogromny całoroczny basen na świeżym powietrzu jakim dysponuje hotel Thermal. Wypełnia go woda o temperaturze 30 st.C. Roztacza się stamtąd wspaniała panorama całego kurortu i jego górskiego otoczenia. Do drobnych rzeczy, które cieszą przez chwilę, należy natomiast miejscowy przysmak – Lázeňské oplatky, czyli wafle posmarowane konfiturami z różnych owoców lub czekoladą. Kalendarz imprez na stronach: www.karlovyvary.cz w zakładce <kalendar akci>

Kto bywa(ł) w Karlowych Warach
Kurort jest najsłynniejszą miejscowością zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowisk, do którego poza Karlowymi Warami należą Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. W księgach tutejszych hoteli oraz na licznych pamiątkowych tablicach zapisane są oprócz wspomnianego cara Piotra I, nazwiska cesarza Austrii Franciszka Józefa I, słynnych kompozytorów z Bachem, Beethovenem, Wagnerem, Paganinim, Chopinem i Mozartem na czele. Pisarzy i poetów jak choćby Gogola czy Puszkina. Kochanka wszech czasów Giaccomo Casanovy albo twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda, urodzonego zresztą na niezbyt odległych Morawach. Współcześnie, do najznamienitszych gości należą postacie ze świata show biznesu i przemysłu filmowego: Antonio Banderas, Jude Law, John Malkovich, Robert De Niro, Renee Zellweger.

Komu wyjdzie na zdrowie leczenie u karlowarskich wód
Skład mineralny i temperatura tutejszych wód predestynują kurort do leczenia (i profilaktyki) chorób układu krążenia, trawienia i narządów ruchu oraz zaburzeń metabolizmu i chorób nowotworowych. Atmosfera kurortu oraz luksusowa infrastruktura sprzyjają wypoczynkowi w komfortowych warunkach oraz regeneracji sił witalnych i psychicznych.

Artykuł był publikowany na łamach dwumiesięcznika „Ego Inspiracje” zimą 2013/2014.
Roboczy pdf: 02 EGO_Karlovy Vary

3 komentarze dotyczące “Czechy / Karlowe Wary – James Bond i Becherovka

 1. Łukasz

  Odwiedziliśmy wraz z rodziną Karlowe Vary w tzw. przerwie świąteczno-noworocznej. Kurort dość oddalony od PL i niezbyt popularny wśród rodaków. Dla mnie inspiracją do wizyty był właśnie James Bond i Cassino Royale. Nie wiem dlaczego ale po obejrzeniu tego filmu od zawsze chciałem się tu wybrać. Miejsce jest przepiękne. Spójne architektonicznie. Robi ogromne wrażenie, w pełni oddając to co mogłem wcześniej zobaczyć na ekranie. Wszystkim którzy szukają czegoś innego na dłuższy weekend (głównie ze względu na odległość) serdecznie polecam.

  Polubienie

 2. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

  Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: