Europa Rumunia

Rumunia – Transfăgărăşan

Szosa Transfogaraska liczy 151 km długości. Przecina Karpaty Południowe, wspinając się pod najwyższe ich szczyty Moldoveanu (2554 m) i Negoiu (2547 m).

owce-w-Rumunii

Powstała dla celów militarnych w mrocznych dla Rumunii czasach Nicolae Ceauşescu. Budowa pochłonęła miliardy lei, tony cementu oraz życie zatrudnionych więźniów i żołnierzy. Oficjalnie 40 osób, z zeznań naocznych świadków wynika, że przynajmniej 10-krotnie więcej. Dziś droga należy do kluczowych atrakcji turystycznych kraju. Prowadzi z otoczonej górami Transylwanii na słoneczną Wołoszczyznę, docierając na wysokość 2034 m. Tam tunelem długości 887 m przebija się przez łączącą najwyższe szczyty Fogaraszu grań Paltinu. Tunel sam w sobie jest atrakcją gdyż brak w nim twardej nawierzchni i oświetlenia, a wewnątrz panuje zawsze wilgoć. Zanim jednak dotrzemy w najwyższe partie Gór Fogaraskich, droga wiedzie przez wioski rozrzucone wśród zielonych wzgórz. Dopiero po kilkunastu kilometrach od Cârtişoary zaczynają się serpentyny, prowadzące do Bâlea Cascadă, wodospadu którym odpływają wody z oddalonego o kolejne 4 kilometry, polodowcowego jeziora Bâlea Lac. W wysokogórskiej scenerii rozlokowała się Cabana Bâlea: dwa schroniska i wystawiany ku uciesze gości sezonowy lodowo śnieżny hotel (śnieg na grzbiecie Fogaraszu nie należy do rzadkości nawet w lipcu). Dalej droga znika za stalową furtą prowadzącą w głąb tunelu. Po drugiej stronie, z wijących się w dół serpentyn widać kolejne atrakcje. Przede wszystkim zaporę z imponującym murem 160-metrowej wysokości. Spiętrza rzekę Argeş tworząc Jezioro Vidraru – długie na 14 kilometrów i głębokie na 155 m. Dalej wznosi się zrujnowana twierdza Poienari, własność legendarnego księcia Vlada Tepeşa, zwanego dla jego okrucieństwa Palovnikiem, pierwowzoru literackiego Drakuli. Wzdłuż całej drogi jest mnóstwo zatoczek, na których można się bezpiecznie zatrzymać, i nie tarasując jej podziwiać widoki. Nie jest jednak łatwo o dobrą pogodę. W najwyższych partiach Fogaraszu opady są intensywne, często kłębią się chmury i zazwyczaj jest chłodno.

INFO
www.motoromania.com
Szosa Transfogaraska oznaczona jest symbolem DN7C. Przejezdna od czerwca do września (bezpłatnie). Obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Rekomendowany kierunek jazdy: z północy na południe, z Sibiu przez Cârtişoarę do Curtea de Argeş i Piteşti.

0 komentarzy dotyczących “Rumunia – Transfăgărăşan

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: