Europa FFB Niemcy

Niemcy / góry Harzu – Goethe i pstrągi

Sądząc po tablicach upamiętniających jego pobyty, Johann Wolfgang Goethe spędził więcej niż jedno życie podróżując wszerz i wzdłuż po Niemczech oraz krajach ościennych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Nie ma jednak wątpliwości, że był w górach Harzu, bo to one zainspirowały jego sabat czarownic w „Fauście”. Jadł też zapewne tutejsze ryby, dania z których są kulinarną chlubą regionu. Harz jest geograficznym fenomenem. Wypiętrza się na ponad tysiąc metrów po środku europejskiego niżu. Porastają go gęste lasy, a ciasnymi dolinami spływają wartkie potoki. Klimat sprawia, że deszcz i śnieg padają średnio przez 300 dni w roku, więc najwyższy szczyt, Brocken spowijają najczęściej chmury. Harz otoczyły legendy o demonach i czarownicach. Również ciekawemu zjawisku optycznemu nadano miano widma Brockenu, bo chociaż jest powszechne właśnie tutaj je zaobserwował w 1780 roku, a potem wnikliwie opisał niemiecki teolog Johann Esaias Silberschlag. Gdy słońce jest nisko, a kłębiące się chmury tworzą gęsty ekran, każdy może na nim dostrzec własny cień z głową okoloną tęczowym nimbem (Heiligenschein). Do demonów wyobraźni i fantazji przyrody, dołączyły w XX wieku upiory zimnej wojny. W budynkach sąsiadujących z pierwszym na świecie masztem telewizyjnym, wzniesionym z okazji berlińskiej olimpiady w 1935 roku, zainstalowała się po II wojnie światowej Stasi i prowadziła nasłuch imperialistycznych stacji. Kompleks otoczono murem złożonym z 2138 żelbetowych bloków o wadze 2,4 tony i wysokości 3,6 m każdy. Podobnie jak berliński, runął w atmosferze radosnego święta w 1989 roku. Wieży używa dziś kanał DZT, a resztę przekształcono w muzeum. Ku uciesze turystów, zainstalowano też symulator lotów na miotle. Teraz każdy może sobie polatać nad górami i otaczającymi je miasteczkami. Czarownice-lalki są popularnym tutejszym suwenirem, sylwetka wiedźmy stała się logo parku narodowego, którego granicami objęto całe góry, a nocą z 30 kwietnia na 1 maja, w Harzu rozpalane są ogniska. Noc Walpurgi, choć jest dziś jedynie barwnym festynem, sięga tradycją do pogańskich praktyk.

INFO
O górach Harz: www.nationalpark-harz.de
Program Walpurgisnacht: www.harzer-walpurgisnacht.de

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Niemcy / góry Harzu – Goethe i pstrągi

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: