#inlovewithswitzerland Europa FFB Szwajcaria

Szwajcaria / Vaud – tarta z Sainte-Croix

Wśród deserów oferowanych w szwajcarskim kantonie Vaud jest prosta choć słynna migdałowa tarta.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Delikatne, kruche ciasto z migdałami i karmelową polewą, świadczące niezbicie, iż kanton Vaud przesiąknięty jest na wskroś francuskim duchem. Za najlepszą uchodzi przygotowywana przez Reynalda Jaccarda, w miejscowości Sainte-Croix. Żeby jej skosztować, w Yverdon-les-Bains nad Jeziorem Neuchâtel wsiadłem w pociąg. W Szwajcarii to najprzyjemniejsze rozwiązanie, bo pociągi suną cichutko, a za oknami, jak w kalejdoskopie zmieniają się krajobrazy. Nieco ponad 20-kilometrowa trasa do Sainte-Croix, także w nie obfituje, gdyż trzeba się wspiąć na „Balkon Jury”, jak się tutaj mówi o podciętym wapiennymi urwiskami płaskowyżu rozciągającym się 700 metrów wyżej niż jezioro. U celu musiałem tylko znaleźć niepokaźną cukiernię (Pâtisserie) „La Gourmandine”. Nie było to trudne, bo miejscowość jest niewielka. Wszyscy się znają, a jak widzą turystę, to jeszcze nim skończy pytać, wskazują kierunek, w którym trzeba iść do mistrza od tarty. Cukiernia leży zresztą przy ulicy de la Gare (Dworcowej), więc zbłądzić trudno. Reynald Jaccard pracuje z niewielkim zespołem. Na zapleczu ma dwóch młodych pomocników, których praca, podobnie jak mistrza jest wypełniona tartą. Wyrabianiem ciasta, mieszaniem migdałowej polewy i przelewaniem gotowego półproduktu do foremek. Do pieca tartę wkłada jednak sam mistrz, a chwila ta ma w sobie zawsze coś uroczystego. Efekt jest rzeczywiście godny uwagi. Ale zamiast o tym słuchać lub czytać, lepiej spróbować. Bon appétit!

INFO
Kanton Vaud jest francuskojęzyczny, ale dla porządku w wielojęzycznej Szwajcarii ma też niemiecką nazwę – Waadt, i retoromańską – Vad, a po włosku, przynajmniej pisownia, jest taka sama jak francuska. Miejscowość Sainte-Croix była też dawniej określana z niemiecka Heilig Kreuz (obie znaczą Święty Krzyż), ale dziś rzadko kto tak mówi; www.sainte-croix.ch

Pâtisserie „La Gourmandine”, Sainte-Croix, Avenue de la Gare 6

Tekst był publikowany na stronach www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Vaud – tarta z Sainte-Croix

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: