Europa FFB Włochy

Włochy / Wenecja Euganejska, Conegliano – 26 czynników

Profesor Giovanni Cargnello z Eksperymentalnego Instytutu Winiarstwa w położonym nieopodal Wenecji miasteczku Conegliano Venetto jest światowej sławy ekspertem od doboru win do potraw.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Takie przynajmniej informacje wyszperał gdzieś pewien mój przyjaciel, fascynujący się światem win. Podnieceni jechaliśmy na umówione z profesorem spotkanie. Dusza człowiek! Poświęcił nam nie tylko kilka godzin, ale kilka dni, pokazując, że rozległy zaściankowy wydawałoby się wobec sławnej Wenecji i całej Wenecji Euganejskiej rejon Conegliano i Vittorio Veneto, jest wprost bezgranicznym zagłębiem smaków. I tych powszechnie znanych jak Prosecco, które powstaje właśnie tutaj na nasłonecznionym alpejskim przedgórzu, jak i nieco mniej sławnych – serów montasio, pieczywa czy wędlin, rozpływających się w ustach miękkich salumi. Przedstawiał nas przy tym członkom Confraternita Colle di Giano, której jest prezesem, a która zrzesza producentów żywności w regionie, dbając o najwyższą jakość wyrobów. Któregoś dnia, zamiast na wycieczkę, zaprosiwszy wreszcie do Instytutu, profesor odniósł się do intrygującej nas kwestii. – Sprawa jest złożona – rozpoczął. Zależy bowiem od całego wachlarza czynników. Poczynając od tradycji w danym regionie, kończąc na potrzebach zdrowotnych konkretnych ludzi. Ożywiając się, profesor rzucał coraz to nowe przykłady ze świata, ubarwiał wywód anegdotami. Summa summarum, ponad godzinę później poznaliśmy listę czynników, decydujących o doborze potraw i win. 26 czynników. – Na tym jednak nie koniec – zaczerpnąwszy powietrza, profesor zwrócił uwagę na kolejną nierozerwalnie związaną z głównym wątkiem kwestię. Mianowicie kubków smakowych, które aby rozkoszować się w pełni smakiem potraw i trunków, należy przepłukiwać. Wodą ma się rozumieć. W tym miejscu – profesor zawiesił głos i uniósł palec gestem nakazującym słuchaczom maksymalną koncentrację – pojawia się problem doboru wody! Wkrótce, dowiedzieliśmy się że na jego rozwiązanie wpływa wiele uwarunkowań. Poczynając od tradycji, a kończąc na potrzebach zdrowotnych. Krótko mówiąc – 26 czynników!

INFO
Biografia, dokonania i funkcje profesora Giovanni Cargnello: www.cargnello.net

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Wenecja Euganejska, Conegliano – 26 czynników

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: