Czechy Europa FFB

Czechy / Morawy, Telč – utopence „U Zachariáše”

Na południowych Morawach leży miasteczko Telč. Przegląda się w wodach rybnego stawu i imponuje rynkiem długim jak serdelek.

Najdłuższą pierzeję wyznacza aż 25 kamieniczek z fasadami z każdej niemal epoki. Barwnych, wesołych. Zaglądają do fontanny na środku rynku. Zerkają oknami, a to w kierunku zamku i gotyckiej fary, a to na gospodę „U Zahariaše”. Tam chyba zresztą częściej. Telč na brak knajp wprawdzie nie narzeka, bo to miejscowość wpisana na listę UNESCO i gości ze świata kręci się mnóstwo. Ale U Zachariasza jest klimatycznie. Tłoczno, a oświetlenie niezbyt rzęsiste. Dziura, że strach. Ba, w poczytnym zwłaszcza wśród anglosasów internetowym serwisie Tripadvisor skrytykowano ją nawet: „Not the best place to eat”. No cóż, hamburgerów tam rzeczywiście nie podają. A jednak miejscowi siedzą właśnie tutaj, a to przecież coś znaczy. I na stołach, w kuflach złoci się przed nimi piwo. Z pianką. W karcie natomiast dominują zakąski, wśród których poczesne miejsce zajmują Utopence. Platon mówił, że na szczycie idei świata świeci idea dobra. Parafrazując wielkiego filozofa, Czesi mogą powiedzieć, że na szczycie idei zakąsek pysznią się utopence… Marynowane kiełbaski najbliższe naszym serdelkom, wyjmowane ze słoika, czasem z beczki, gdzie spoczywają sobie w korzennej zalewie octowej w towarzystwie cebuli, a czasem także kapusty. Palce lizać, rozkoszować się lekko kwaśnym posmakiem, i… pić piwo! A nie krytykować, jak się do istoty rzeczy nie dotarło!

INFO
Restaurace „U Zachariáše”: www.uzachariase.cz
Utopencom (niezliczonym ich wariacjom), poświęcona jest strona www.utopenci.iprostor.cz

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Czechy / Morawy, Telč – utopence „U Zachariáše”

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: