Europa FFB Słowacja

Słowacja / Spisz – pierogi z widokiem

Ze Spisza wspaniale prezentują się Tatry. W każdej niemal miejscowości jest jakiś zamek, gotycki kościół albo rynek otoczony barwnymi kamieniczkami z różnych epok. I można zjeść pierogi.

Bardzo bliskie naszym ruskim, bo wypełnione farszem z sera zmieszanego z ziemniakami. Tyle, że intensywniejsze w smaku, bo zamiast delikatnego twarogu z krowiego mleka, na Spiszu używa się bryndzy. Mielonego owczego sera z przyprawami. Tak na marginesie. Bryndzę, która jest równie dobrze naszą specjalnością, a może nawet ogólnokarpacką, Słowacy zawłaszczyli sobie, rejestrując przed kilku laty w Unii jako tradycyjny, narodowy produkt. Wyścig do rejestrów na szczęście na smak nie wpływa… Bryndzové pirohy, bo o nich mowa, mają też od naszych ruskich bardziej sutą okrasę. Nie wystarczają bowiem Słowakom skwarki ze słoniny. Polewają pierogi dodatkowo tłuszczem, albo co się najczęściej zdarza, kładą łyżką na wierzchu obfitą porcję mocno ubitej bielutkiej śmietany. Jak ktoś chce, to sobie pieróg zanurzy. W każdej spiskiej knajpie – od Popradu po największe w regionie miasto jakim jest Levoča – podają takie pierogi. Czasem w karcie figurują pod nazwą Spišskich, a nie Bryndzovych, ale różnicy nie ma. Poza oczywiście inwencją kucharza. W niewyszukanej w gruncie rzeczy kuchni słowackiej, tak jak w domu, nikt nie trzyma się ortodoksyjnie przepisów. Gdzie można zjeść najlepsze? Trudno powiedzieć, ale z pewnością dobre podają w gospodzie „Spišský salaš” nieopodal pełnego zabytków miasteczka Spišské Podhradie. Z tym, że raczej nie w sezonie, gdy przeżywają nawałę gości. Ale jesienią, gdy kucharze nie pracują już z oddechem niecierpliwie oczekujących na karku. Wtedy ich pierogi to mistrzostwo świata. Wyborne w smaku jadłem też w hotelu „Stela” na levockim rynku. To XIV-wieczna imponująca kamienica, która od XVI stulecia służyła za zajazd dla kupców przyjeżdżających na targi do tego miasta, które w przeszłości należało do najprzedniejszych na węgiersko-polskim pograniczu. Nie wiem czy przed wiekami podawano pierogi. Ale nie jest wykluczone, że tak było!

INFO
„Spišský salaš”: www.spisskysalas.sk
Hotel „Stela”: www.hotelstela.sk
Tradycyjna receptura: www.siarsky.ch

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl


If You like this site, your support will be welcome!

$5.00


0 komentarzy dotyczących “Słowacja / Spisz – pierogi z widokiem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: