Austria Europa

Austria / Karyntia, Kraj Salzburski – Großglockner Hochalpenstraße

Pośród alpejskich dróg asfaltowych bodaj najpiękniejsza. Łączy Karyntię z Krajem Salzburskim. Biegnie przez Wysokie Taury wśród zaśnieżonych trzytysięczników, z górującym nad innymi Großglocknerem (3897 m). Przewija się ponad najdłuższym lodowcem Wschodnich Alp, 12-kilometrowym Pasterze.

male_droga-pod-Grossgolcknerem_IMG_3781

Pomysł jej poprowadzenia narodził się w latach 20. minionego stulecia. Realizacja trwała dekadę. W 1934 roku przejechał nią jako pierwszy Franz Rehrl, Landeshauptmann z Salzburga. Kierował wyprodukowanym w Górnej Austrii autem Steyer 100, specjalnie przystosowanym do trudnych warunków (osiągało prędkość 100 km/h, miało silnik o mocy 32 KM, paliło 10 litrów benzyny na 100 km). Szacuje się, że przez pół wieku od chwili oficjalnego otwarcia w sierpniu 1935 roku, zaprojektowaną przez Franza Wallacka drogą przejechało ponad 50 milionów osób, a więc kolosalne nakłady na budowę i symboliczne otwarcie dawni się zwróciły, i to z nawiązką. Dystans wynosi 47,8 km. Najniższym punktem jest Fusch (805 m) w Kraju Salzburskim, a najwyższym Hochtor, wykuty w skałach tunel na wysokości 2504 m. Trasa prowadzi do Heiligenblut w Karyntii, przechodząc znakomicie wyprofilowanymi serpentynami przez wszystkie piętra alpejskiej roślinności – od pól uprawnych w dolinach Fusch i Möll, po dolną granicę lodowców. Przejazdowi towarzyszą rozległe panoramy. Rozmieszczone na trasie restauracje, ekspozycje i punkty widokowe skłaniają do spędzenia na niej całego dnia, poznawania przyrody i historii. Od szosy odchodzą oznakowane ścieżki z tablicami z opisami wysokogórskiej przyrody: fauny, flory, geologii, hydrografii i zjawisk glacjalnych oraz przejściom przez Alpy na przestrzeni 4 tysięcy lat – od wędrówek Celtów i przemarszów Rzymian po czasy współczesne. Najciekawszy szlak prowadzi skrajem lodowca Pasterze. Na wysokości 2369 m, w miejscu zwanym Kaiser-Franz-Josefs-Höhe wznosi się ogromny pawilon wystawienniczy i szklano-drewniana konstrukcja symbolizująca kryształ górski, ufundowana przez firmę Swarovski. Stąd w 1856 roku cesarz Franciszek Józef podziwiał Groβglockner w towarzystwie żony, dworzan i imperialnych notabli.

INFO
www.grossglockner.at
Großglockner Hochalpenstraße stanowi część drogi nr 107 łączącej Lienz we Wschodnim Tyrolu z karyncką doliną Möll i salzburskim kurortem Zell am See. Otwarta od końca kwietnia do końca października (konkretny termin ze względu na zmienne warunki śniegowe jest ruchomy). Przejazd: od początku maja do 15 czerwca w godz. 6.00-20.00; do 15 września w godz. 5.00-21.30; później, do zamknięcia trasy w związku z opadami śniegu w godz. 6.00-19.30. Ostatni wjazd na 45 minut przez zamknięciem! Droga jest płatna, ale ewentualny powrót tego samego dnia już nie. Drogą kursują autobusy linii 651 z Zell am See do Heiligenblut (rozkład: www.postbus.at).

0 komentarzy dotyczących “Austria / Karyntia, Kraj Salzburski – Großglockner Hochalpenstraße

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: