Ameryka Północna Dominikana

Dominikana – jesień w świątecznym nastroju

Kalendarz dominikańskich świąt i celebrowanych uroczyście festiwali obfituje w wydarzenia, do których nie znajdziemy analogii albo zgoła odległe naszej kulturze.

Planując jesienią urlop na najpiękniejszych plażach świata można uwzględnić ten fakt. Udział w obchodach wzbogaca wypoczynkowy program, a wspomnienia z egzotycznego kraju na Karaibach nabierają intensywniejszych barw.

Las Mercedes
„Dzień Świętej Mercedes” – tak piszą o tym wrześniowym święcie autorzy niektórych przewodników drukowanych i internetowych, obnażając niekompetencję, a co gorsza wprowadzając nas – czytelników w błąd. Owszem, w długim szeregu świętych i błogosławionych kościoła katolickiego znajdziemy Marię Mercedes, terezjankę z Barcelony rozstrzelaną przez komunistów podczas hiszpańskiej rewolucji w 1936 r. Wielkie, doroczne uroczystości na Dominikanie, przypadające na 24 września nie mają jednak z nią nic wspólnego. Ten dzień w karaibskim kraju poświęcony jest Matce Boskiej Miłosierdzia – Señora de las Mercedes. Matka Boska, nazywana Señora de la Altagracia jest patronką Republiki w ogóle, zaś pod imieniem Miłosiernej – las Mercedes otacza szczególną opieką mieszkańców dominikańskich wiosek.

Jesienią, w dniu jej święta odbywa się uroczysta pielgrzymka do kościoła El Santo Cerro. Biała budowla w kolonialnym stylu wznosi się na wzgórzu nieopodal położonego w interiorze miasta La Vega. Legenda głosi, że w 1495 r. w tej właśnie górzystej okolicy Kolumb i jego towarzysze zostali okrążeni przez rzeszę miejscowych Indian. Otoczywszy rowem swą obronną pozycję, konkwistadorzy wystawili na szczycie wzgórza krzyż i statuę Matki Boskiej, którą opiekował się towarzyszący wyprawie zakonnik. Jego wiara w łaskę Maryi i żarliwe modły natchnęły przygotowanych już na śmierć żołnierzy taką determinacją, że odnieśli zwycięstwo nad przeważającym wrogiem. Na pamiątkę tych wydarzeń, z inicjatywy syna Krzysztofa, Diego Kolumba wzniesiono w 1527 r. na wzgórzu świątynię i klasztor dla padres Mercedarios. Tak nazywają Hiszpanie członków zakonnego zgromadzenia szerzącego od połowy XIII w. kult Matki Boskiej Miłosierdzia. Krwawe wydarzenia jakie miały miejsce na wzgórzu pół tysiąca lat temu uległy z czasem zapomnieniu, a Señora de las Mercedes cieszy się w skatolicyzowanych krajach Ameryki Łacińskiej ogromną czcią.

Dzień Kolumba
Takim z kolei mianem określa się potocznie, przypadające na 12 października Święto odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Na domach w całej Dominikanie wywieszane są wówczas flagi, a dzieci w szkołach śpiewają poświęcone wielkiemu żeglarzowi i odkrywcy piosenki. Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy. Religijne w katedrze w Santo Domingo – najstarszej katolickiej świątyni obu Ameryk, której patronką jest Matka Boska. Państwowe zaś przy mauzoleum Kolumba w Faro a Colon. Po dziś dzień, obywatele Dominikany, w większości przecież Metysi – potomkowie zdobywców i rdzennych mieszkańców, przypominają światu, że w 1492 r. Kolumb dotarł właśnie tutaj. Día de la Hispanidad celebruje się uroczyście w wielu krajach obu Ameryk, ale w miastach i wioskach Republiki Dominikany, kontekst jest szczególny. Przecież docierając do brzegów Ameryki, Kolumb odkrył tak na prawdę dzisiejszą Dominikanę.

Festiwal wirujących bioder
Nie przebrzmią jeszcze echa armatnich salw oddawanych ku czci odkrywcy, a Dominikana zaczyna rozbrzmiewać rytmem merengue. Muzyki i dynamicznego tańca, wywodzących się z indiańskiego folkloru, wzbogaconego przywiezionymi przez Hiszpanów nutami. Sceną festiwalu merengue jest w październiku popularny kurort północnego wybrzeża, Puerto Plata. Jeśli tę okazję przegapimy trzeba będzie poczekać przynajmniej do następnego lata. Święto narodowego tańca i muzyki odbywa się bowiem każdego roku dwukrotnie. Oprócz październikowego festiwalu w Puerto Plata, na przełomie lipca i sierpnia merengue rozbrzmiewa także w stolicy, przepełniając radosnym nastrojem ulice i kluby Santo Domingo.

INFO
Informacje turystyczne na stronach Ministerstwa Turystyki Republiki Dominikańskiej: www.godominicanarepublic.com
Kalendarz świąt na Dominikanie z ciekawym opisem ich genezy: www.colonialzone-dr.com/calendar.html

1 komentarz dotyczący “Dominikana – jesień w świątecznym nastroju

  1. Pingback: Dominikana – rzut oka na republikę z Karaibów | Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: