Europa Włochy

Włochy / Dolomity – festiwalowa zima

W kalendarzu zimowych imprez w Dolomitach są i sportowe zawody, i folklor, i muzyka. Nie brakuje popisów kucharzy ani rzeźbienia w śniegu. Skalny świat tworzy intrygującą scenografię zarówno prezentacjom luksusowych marek, jak i zwykłej zabawie.

  • Od końca listopada do Wigilii, czyli w adwencie, a w niektórych miejscach nawet do 6 stycznia, gdy włoskie dzieci obdarowuje słodyczami czarownica Befana, odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Szczególnie tam gdzie wpływy kultury niemieckojęzycznej Europy były w przeszłości bardzo silne. W Dolomitach to przede wszystkim Trydent, Bolzano (Bozen), Merano (Meran), Bresanonne (Brixen), Brunico (Bruneck), Vipiteno (Sterzing), Chiusa (Klausen), Sarentino (Sarntal), ale także Cortina d’Ampezzo, Belluno i cały szereg mniejszych miejscowości. Place i ulice zapełniają się wówczas straganami. Z górami łakoci, choinkowych ozdób i idealnych jako upominki drobiazgów. Świąteczne dekoracje, światełka i śnieg stworzą magiczną, pełną ciepła atmosferę (www.dolomiti.it).
  • Najoryginalniejsze zimowe imprezy folklorystyczne w Dolomitach związane są z kulturą Ladynów. Szereg wydarzeń tego typu otwiera każdego roku listopadowy Leonardiritt, czyli konna parada dedykowana św. Leonardowi. Jak mówią Włosi: Cavalcata di San Leonardo, a Tyrolczycy: Rait de San Linert, odbędzie się 9 listopada 2014 (www.valbadiaonline.it).
  • Niebo nad Dobiacco (Toblach w Alta Pusteria/Pustertal), zapełnia się zawsze w styczniu barwnymi czaszami balonów na rozgrzane powietrze. W Dolomiti Balloonfestival uczestniczą setki aeronautów. A goście i przybysze, którzy zdecydują się tam zajrzeć między 8 a 18 stycznia 2015 znajdą okazję, aby wzbić się w powietrze i podziwiać góry z koszy balonów. Podczas lotów na uwięzi. Ale jeśli zdecydują się na znacznie większy wydatek (rzędu 200-290 euro od osoby), również wolnych przelotów na trasach zależnych rzecz jasna od siły i kierunku wiatru (www.balloonfestival.it).
  • Również w Alta Badia, ale tym razem nie na stokach, tylko w malowniczych miejscowościach San Candido (Innichen) w dniach 14-16 stycznia oraz w San Vigilio w dniach 19-21 stycznia 2015 wszyscy chętni będą mogli tworzyć rzeźby ze śniegu (www.snow-festival.com). Również w tej dolinie odbędzie się długi festiwal kulinarny Chef’s Cup. W dniach 18-28 stycznia. Będzie to 10., jubileuszowa edycja (www.chefscup.it).

  • Góry i samochody. Na tym połączeniu bazowała przez 23 lata Madonna di Campiglio. Kurort nie należy wprawdzie do Dolomiti Superski, ale ma opinię luksusowego. Po skalnych ścianach górującego nad nim łańcucha Brenty, echo niosło więc ryk silników. Odbywał się „Wrooom”. Impreza skrojona z myślą o mediach, biznesie i miłośnikach motoryzacji. Główny sponsor, Philip Morris zapowiedział jej zawieszenie, twierdząc, że się nie bilansuje. Fani motoryzacji znajdą pociechę we właściwych Dolomitach, w Corvarze, gdzie partnerami są DolomitiSuperski i BMW. Słynna marka samochodowa zaprezentuje się więc publiczności w 15 odsłonach BMW X Drive Live w okresie od 15 lutego do 1 marca. Podczas testów samochodowych na specjalnie przygotowanym torze (www.alta-badia.org).

  • Emocje ściśle sportowe, choć i wtedy nie brak licznych imprez towarzyszących, budzą zawody narciarskie w konkurencjach alpejskich i biegach. Wśród tych pierwszych szczególnym zainteresowaniem cieszy się zawsze bardzo trudny technicznie, zaliczany do punktacji Pucharu Świata, slalom gigant na trasie Gran Risa w La Villa. W tym sezonie zawody odbędą się 21 grudnia 2014 (www.neveitalia.it w zakładce Calendario Sci Alpino). Wśród biegów podobną pozycję zajmuje Marcialonga. Przy tradycyjnym 70-kilometrowym dystansie, trasa łączy Val di Fiemme i Val di Fassa. Startować mogą również amatorzy, a wyniki liczą się w międzynarodowej rywalizacji, której podobnie jak naszemu Biegowi Piastów, patronuje Worldloppet Ski Federation. 25 stycznia 2015 odbędzie się 42 edycja włoskiego wyścigu (www.marcialonga.it). Na koniec lutego zapowiadany jest w Alta Badia maraton skitourowy, a na 20 marca podobna impreza – Sellaronda Skimarathon, na słynnej narciarskiej karuzeli. O rzadszych sportach przypomni gościom Zimowy Turniej Golfa w Alpe di Siusi 1 lutego 2015. Zaś pod koniec sportowy sezonu odbędą się mecze polo na śniegu. Będzie to już 26 edycja „Cortina Winter Polo Audi Gold Cup”. Sceną tego efektownego, choć zdecydowanie snobistycznego wydarzenia będzie Cortina d’Ampezzo. W dniach 14-22 lutego (www.cristallo.it).

  • Na okres od 27 lutego do 4 marca 2015 przypadnie finał karnawału. Najhuczniejsze zabawy zapowiadają się w Cortinie d’Ampezzo. Ludowe zaś, w miejscowościach pięciu ladyńskich dolin, z tym że niejako centralne będą mieć miejsce w Val di Fassa, i to znacznie dłużej, bo od 17 stycznia do 17 lutego. W sportowej atmosferze Karnawał na Śniegu zorganizuje Obereggen w dniach 12-17 lutego.

  • Karnawał pod słońcem Italii zwiastuje rychłe zakończenie zimowego sezonu. Ale w Val di Fiemme-Obereggen, właśnie na finał sezonu przypada jeden z najciekawszych festiwali. Dolomiti Skijazz Fiemme odbędzie się już po raz 15. w dniach 7-14 marca. Zapowiada się fantastyczna zabawa przy muzyce. W dzień w schroniskach przy trasach narciarskich. Wieczorami w klubach i pubach w dolinie (www.dolomitiskijazz.com). W Południowym Tyrolu natomiast sezon zimowy zakończy się w sportowym stylu. Zawodami w najdłuższych na świecie slalomach gigantach (otwartych również dla amatorów). 21 marca w Alta Pusteria (Sextner Dolomiten) będzie mieć miejsce Helmissimo. Bieg rozgrywany jest na 4,5-kilometrowej trasie ze 104 bramkami przy 905 m różnicy poziomów (www.helmissimo.it). 28 marca w Val Gardena odbędzie się Gardenissima. Ma jeszcze dłuższą trasę, która liczy aż 6 km i zbiega z Secedy do dolnej stacji kolejki Col Raiser. Dzień później w skróconej wersji odbędzie się Kinder-Gardenissima dla najmłodszych – poniżej 14 lat (www.gardenissima.eu).

INFO
Kalendarz imprez prezentuje konsorcjum DolomitiSuperski (www.dolomitisuperski.com) w zakładce – nie najlepiej może na polski przetłumaczonej, ale zrozumiałej – ‘Party i wydarzeń’ 🙂

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Dolomity – festiwalowa zima

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: