Azja Indie

Indie / Uttar Pradesh, Sarnath – umiarkowanie

Ponoć Siddhartha Gautama zrozumiał, że drogą do osiągnięcia oświecenia jest umiarkowanie nie wtedy gdy ascetycznie pościł, ale gdy postu zaprzestał.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Tak bowiem osłabł, że uląkł się czy zdąży przed śmiercią zapanować nad umysłem. Los mu jednak sprzyjał, gdyż wtedy gdy zapragnął wrócić na drogę rozsądnej praktyki, pojawiła się dziewczyna z miską owsianki. Przyjął ją, odzyskał siły, wznowił medytacje, osiągnął oświecenie i stał się Buddą. Wyposażony w tak umiarkowaną wiedzę o istocie buddyzmu, przekroczyłem bramy kompleksu świątynnego w Sarnacie. Dziś to głównie ruiny budowli wzniesionych przez wielkiego władcę Indii, Ashokę. Kilka stup, ze słynną Dhamek, którą dla pozyskania energii obchodzi się 108 razy i najwyższa w Indiach złota statua Buddy. Jednak nie budowle i rzeźby, ale tradycja czyni to miejsce świętym. Gdyż to tutaj, osiągnąwszy oświecenie, Budda przekazał po raz pierwszy uczniom naukę o Dharmie, czyli prawach decydujących o wydarzeniach w życiu człowieka, a zarazem etyce, jaką powinno się kierować w swych poczynaniach. Obserwowałem z zaciekawieniem buddyjską grupę złożoną z młodych mnichów i ludzi świeckich, którzy z uwagą słuchali nauk starszego mnicha. Choć był mocno skupiony, nie uszło jego uwagi, że słuchacze zaczynają ukradkiem zmieniać pozycje. I chociaż nie dotarł jeszcze do puenty, przerwał, i uśmiechnąwszy się dał znak by na razie powędrować dalej. Ten jest na dobrej drodze – pomyślałem – wie co znaczy umiarkowanie. Rozumiała to także kobieta sprzedająca przed wejściem orzeszki. Buddyści wyznają przecież różne szkoły w drażliwej kwestii co jeść, a czego nie. Z jednej strony są wśród nich ortodoksyjni wegetarianie a nawet weganie, z drugiej znerwicowani liberałowie, którzy muszą coś pogryzać, zwłaszcza wtedy gdy odczuwają silne emocje. Sarnath nikogo z nich nie pozostawia obojętnym, a orzeszkom nie czyni wstrętu żaden z ideologicznych odłamów. Najdalej od istoty buddyzmu był artysta malarz, właściciel sklepiku z mandalami. Jego kram wymieniają wszystkie przewodniki. I te najsłynniejsze, i te, których autorzy jedynie spisują treści z tych pierwszych. Być może to właśnie uzasadnia brak umiarkowania jeśli chodzi o ceny. A może ten artysta w ogóle nie jest buddystą?!

INFO
www.varanasi.nic.in
www.up-tourism.com

Sarnath, usytuowany około 10 km na wschód od miasta Benares (Waranasi, prowincja Uttar Pradesh), jest jednym z najświętszych miejsc buddyzmu. Pozostałe to miejsce narodzin twórcy wielkiej religii (Lumbini w Nepalu) oraz dwa w Indiach. To, w którym Siddhartha Gautama doznał oświecenia i stał się Buddą (Bodh Gaja w prowincji Bihar), oraz to, w którym skremowano jego ciało (Kusinagar, także w prowincji Uttar Pradesh).

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

1 komentarz dotyczący “Indie / Uttar Pradesh, Sarnath – umiarkowanie

  1. I’m writing what I thinking. The rest, is nothing more than practice 🙂

    Polubienie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: