Ameryka Północna Dominikana

Dominikana / Półwysep Samaná – śpiew waleni

Nie ma wielkiej przesady w nazywaniu Dominikany rajskim ogrodem Karaibów. Sanktuarium dziewiczej przyrody i zachwycających krajobrazów na Atlantyku. Półwysep Samaná jest perłą tego ogrodu. Naturalnym molo wysuniętym w wody oceanu w północno wschodniej części kraju.

W ostatnich latach miejsce to urosło do rangi jednego z najważniejszych kierunków modnej na świecie ekoturystyki. Przez cały bowiem rok można tutaj korzystać ze słońca na uchodzących za najpiękniejsze na Karaibach białych plażach, cieszyć ciepłem i turkusową barwą wód oceanu, zanurzać w gąszcz tropikalnych lasów, wsłuchując w odgłosy żyjących tam zwierząt i ptaków.

Na spotkanie wielorybom
Największą radość gościom półwyspu sprawiają przypływające tam humbaki. Walenie garbate zwane po polsku długopłetwcami (Megaptera novaeangliae), jedne z największych ssaków na świecie. Przybywają w styczniu i pozostają przynajmniej do końca marca. W ciepłych, wodach Zatoki Samaná odbywają doroczne gody i wydają na świat potomstwo. Przyjazne wobec ludzi chętnie towarzyszą statkom i łodziom. Rejsy na ich spotkanie są główną atrakcją turystyczną półwyspu. Jest bowiem na co patrzeć. Ciała dorosłych osobników osiągają 16-18 m długości. Waga przekracza 30 ton, dochodząc czasem nawet do 50. Humbaki mogą wprawdzie długo przebywać pod wodą, ale oddychać muszą tak jak my, powietrzem po wynurzeniu się nad wodę. Przyjazne wobec ludzi, chętnie towarzyszą statkom i łodziom. Potrafią wyskakiwać ponad powierzchnię, zupełnie jakby się popisywały. Na oddalonych od brzegów głębszych wodach, samce walczą o samice. Pojedynki kolosów, zapewne jedno ze źródeł mitów o potworach z głębin. Wizerunki humbaków uwiecznili na ścianach jaskiń miejscowi Indianie z plemienia Taino. Można je podziwiać w Parku Narodowym Los Haitises (Parque Nacional Los Haitises po południowej stronie Zatoki Samaná). Krzysztof Kolumb wspominał o waleniach w swoim dzienniku pokładowym.

Miłosna serenada czy próba kontaktu?
Najciekawsze jest jednak to, że humbaki śpiewają… Samce są przy tym znacznie wymowniejsze od swoich partnerek. Tony są długie, niskie, o zmiennej amplitudzie. Modulowane głównie wydmuchiwanym przez nozdrza powietrzem, bo walenie są pozbawione strun głosowych. Zaobserwowano przy tym, że w każdym rejonie, w którym się stale pojawiają, walenie śpiewają inne, specyficzne pieśni. Systematyczne obserwacje tych samych grup dowiodły jednak, że w ich repertuarze pojawiają się co pewien czas zmiany. Przypisuje się je wpływom innych grup, spotykanych podczas długiej podróży z mroźnych wód Grenlandii. Pieśń trwa zazwyczaj 10 do 20 minut, choć słyszano samce, zawodzące przez 24 godziny, jedynie z małymi przerwami na oddech. Bez odpowiedzi pozostaje jak dotąd pytanie po co to robią. Czy tak się komunikują? Czy to rodzaj miłosnych serenad, próba zwrócenia uwagi samicy? Romantyczna teoria się raczej nie obroni, ponieważ zauważono, że na śpiew samca reagują inne, i jest to reguły preludium konfliktu. Na tej podstawie naukowcy wysnuli teorię o ustalaniu hierarchii w stadzie, wyzywaniu przeciwnika do boju. Zdaniem innych, to technika echolokacji oraz sposób na dezorientowanie ryb podczas poszukiwania żeru. Nie traćmy nadziei. Może to jednak coś więcej – próba nawiązania kontaktu z nami, małymi bratnimi ssakami, przyglądającymi się gigantom z pokładów łodzi?

INFO
www.godominicanrepublic.com
www.turismosantodomingo.com

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” jesienią 2013.

1 komentarz dotyczący “Dominikana / Półwysep Samaná – śpiew waleni

  1. Pingback: Dominikana – rzut oka na republikę z Karaibów | Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: