Austria Europa FFB

Austria / Wiedeń – imperialny warzywniak

Naschmarkt to targowisko spożywcze sąsiadujące z wiedeńską starówką. Handlowe tradycje miejsca, na którym stoi dziś około 2 tysięcy straganów i kiosków, sięgają 1780 roku.

Nasz_0304

Targowisko zajmuje szeroki pas wyznaczony ulicami Linken i Rechten Wienzeile, ciągnący się ku południowemu zachodowi od Placu Karola. Tło stanowią eklektyczne i secesyjne kamienice, pośród których są dwie uznawane za najpiękniejsze w całym Wiedniu: „Majolikhouse” oraz „Pod nasturcjami”, zaprojektowane przez Otto Wagnera u progu XX wieku. Już w naszych czasach przykleił się do Naschmarktu największy wiedeński Flohmarkt (pchli targ), na którym handlują czym się da zarówno Austriacy, Rosjanie, czy Polacy jak emigranci z krajów arabskich.

Nasz_0001

Strefa handlowa wydłużyła się niemal dwukrotnie, do przynajmniej 3 kilometrów. Ale legenda otacza tylko część z artykułami spożywczymi, w której handel odbywa się niezmiennie od lat, oprócz niedziel i świąt, od wczesnych godzin rannych. Stragany zasypane są stertami owoców, warzyw, przypraw, a obok podstawowych produktów spożywczych takich jak pieczywo, wędliny i sery piętrzą się delikatesy z całego świata. Utarło się więc, że tak jak Francuzi po bagietki, tak każdego ranka Wiedeńczycy chodzą po zakupy na Naschmarkt. A że solennie przestrzegana jest tam zasada obniżania cen towarów – w ciągu dnia tych, które nie powinny długo leżeć, a przed niedzielną przerwą – pozostałych, wszystko jest zawsze świeże.

Nasz_0306

Na Naschmarkt chodzi się zresztą nie tylko po codzienne zakupy. Ale również po to żeby coś przekąsić, rankiem śniadanie, a w ciągu dnia lunch. Oferta gastronomiczna jest przy tym niezwykle szeroka, więc równie dobrze można zamówić jajko po wiedeńsku jak smażone ryby, sznycel czy osławiony Tafelspitze. Przez cały dzień cieszą się wzięciem kioski z winem, w których degustacje są niemal obowiązkowe oraz sklepiki z licznymi gatunkami oliwy, soków czy octów, których także można przed zakupem skosztować.

Nasz_0296

INFO
Informacje o Naschmarkcie zamieszczone są w każdym elektronicznym i drukowanym przewodniku po austriackiej stolicy, poczynając od oficjalnych turystycznych stron austriackich i wiedeńskich (www.austria.info oraz www.wieninfo.at), po „Der Naschmarkt”, w zasadzie oryginalny internetowy magazyn targowiska (www.wienernaschmarkt.eu).

0 komentarzy dotyczących “Austria / Wiedeń – imperialny warzywniak

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: