Cypr Europa FFB

Cypr / Góry Troodos, Omodos – z czego żyje Socrates?

Jeśli wierzyć legendom Diogenes dowodził swych idei, żyjąc w beczce. Sokrates wolał dysputy. Imiennik tego drugiego, z cypryjskiej wioski Omodos, czerpie z dorobku obu.

Kierując się do Omodos krętą górską drogą, oczekiwałem zagubionej wioski. W gruncie rzeczy nie wiem dlaczego. Przecież zgodnym chórem przewodniki głoszą, że jest najbardziej malownicza w interiorze, a z Limassol jedzie się do niej co najwyżej pół godziny. Rzeczywiście to miejsce z klimatem, nic więc dziwnego, że pomimo upalnego dnia (innych zresztą, z Cypru nie pamiętam), turystów kręciło się sporo. Zwłaszcza po głównym placu zastawionym kramami z pamiątkami, otoczonym wieńcem kafejek i restauracji. W zacienionych, ciasnych uliczkach było spokojniej. Na przybyszów czyhają tam jedynie starsze kobiety. Siedzą przed domami i zawzięcie szydełkują, przerywając pracę by czytelnymi nawet dla Chińczyka gestami zachęcać do zakupu rękodzieła. Taka właśnie uliczka prowadzi do domu Socratesa. Najstarszy w okolicy, wyróżnia się spośród innych tabliczkami. Mają rozwiewać wątpliwości, informując, że to właśnie ten, że jest 500-letni, i że mieści muzeum. Niepodważalnym natomiast dowodem autentyczności i archaiczności jest gliniana polepa, którą gospodarz pokazuje z dumą, podkreślając, jednocześnie, że jego rodzina mieszka tu od pokoleń. Oprowadzając skwapliwie po zakamarkach nie pobiera opłaty. Jak zatem żyje z turystów? Muszę przyznać, że z wdziękiem. Na koniec tury pozostawia piwniczkę z pitosami. Panuje w niej półmrok, w którym zacierają się kształty wielkich glinianych naczyń. Słychać jednak wyraźny syk fermentującego w nich wina. Słodkiej commandarii, najsłynniejsze cypryjskiego trunku. Socratesowe nie ma wprawdzie żadnych oznaczeń D.O.C., jest jednak całkiem przyjemne. A że gospodarz oferuje butelkę w umiarkowanej cenie, nikt mu nie odmawia.

INFO
www.omodos.org
www.thevillagexpress.com

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Cypr / Góry Troodos, Omodos – z czego żyje Socrates?

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: