Europa Niemcy

Niemcy / Dolna Saksonia, Goslar – robić pieniądze

Kolebka niemieckiej państwowości leży u stóp Harzu. Wydobywane w górach rudy zawierające cenną cynę stanowiły główne źródło dochodów skarbca, a osobiście doglądający interesu władcy przez stulecia rezydowali w Goslar.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Miasteczko przyciągało nieustannie uwagę, bo niejednokrotnie stamtąd płynęły rozkazy i tam trzeba było się udać ubiegając o łaski u dworu. Nad miastem górował Kaiserpfalz rezydencja królów a później cesarzy. U jej stóp wyrastały mieszczańskie fortuny oraz wieże hojnie fundowanych kościołów i mury klasztorów. Pobyty możnych tego świata sprzyjały rozwojowi handlu i rzemiosła. Nic więc dziwnego, że najefektowniejszym budynkiem w miasteczku jest obok pałacu i domu z kurantem, „Kaiserworth”. Dziś luksusowy hotel z dobrą restauracją, w której serwują tradycyjne dania niemieckiej kuchni. Niegdyś siedziba gildii kupieckiej, której działalność sięgała korzeniami cesarskiego przywileju z 1252 roku. Wzniesiony trzysta lat później na fundamentach starszych i mniejszych budowli, odzwierciedlał pozycję i bogactwo jaką osiągnęła gildia. Słowo „Worth” ma kilka znaczeń: wartość, grunt na którym wznosi się dom, a także wyniesienie ponad otoczenie. W zestawieniu z przymiotnikiem „cesarski” wszystkie te znaczenia, w przenośni lub dosłownie, pasują jak ulał do budowli. Jej elewacja przyciąga oczy barwą i dekoracją, w której najważniejsze są rzeźbione postacie władców oraz Herkulesa i Abudantii – od czasów rzymskich personifikacji siły i obfitości. Jednak kto żyw poszukuje małego człowieczka, umieszczonego kokieteryjnie, nie na głównej ale na bocznej elewacji. Jegomościa przedstawiono w dość nieprzystojnej pozie, z wypadającymi dukatami. Oficjalnie nazywany: Dukatenmännchen an der Kaiserworth, popularnie: Dukatenkacker. Czemu budzi takie zainteresowanie? Jak mówią miejscowi przewodnicy – każdy chciałby robić pieniądze!

INFO
Wszystko o Goslar: www.goslar.de
Kaiser Worth: www.kaiserworth.de

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Niemcy / Dolna Saksonia, Goslar – robić pieniądze

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: