Austria Europa FFB

Austria / Kraj Salzburski – jesteśmy solą w zupie

Takie motto przyświeca salzburskiej sekcji Związku Austriackich Kucharzy. Każdego roku, latem szefowie kuchni z Kraju Salzburskiego spotykają się w Salzburgu by uczcić patrona swej profesji, św. Wawrzyńca.

Laurentiusfest

Nie miałem o tym pojęcia, więc zafascynowany stanąłem na Alter Markt przed drzwiami Café Tomaselli, jednej z najstarszych i najsłynniejszych kawiarń Salzburga. Po rozległym placu uwijało się mnóstwo ludzi w białych kitlach i charakterystycznych wysokich czapach. Częstowali przechodniów piwem, a paniom wręczali kwiaty. Potem ustawili się w kolumnę i dziarsko pomaszerowali przy dźwiękach muzyki ulicami starówki. Pod katedrę i dalej, na uroczystą mszę do kościoła franciszkanów.

Tak jest co roku, w terminie bliskim dnia św. Wawrzyńca (10 sierpnia), patrona ludzi, których kunszt sprawia, że rozkosze stołu stają się porównywalne z rozkoszami łoża. A że święty Wawrzyniec po niemiecku to Der Heilige Laurentius, impreza nosi nazwę Laurentiusfest.

W tym roku, w którym ją ogladałem, miała charakter jubileuszowy, ponieważ odbyła się po raz 25. i do Salzburga zawitali nie tylko kucharze z innych landów Austrii ale również zza granicy. Jak każdego roku lansowali swój fach specjalnie przygotowanym sloganem: „Gemeinsam für den schönsten Beruf der Welt – Kochen ist genial”, czyli coś w rodzaju: razem dla najpiękniejszego zawodu świata – gotowanie jest genialne!

Pozostaje tylko pytanie dlaczego kucharze obrali sobie za patrona właśnie św. Wawrzyńca? Może dlatego, że przedstawiany jest zgodnie z ikonograficznym kanonem z rusztem (rozżarzoną kratą), na którym go torturowano i uśmiercono w Rzymie. Co ciekawe, święty ma szerokie prerogatywy. W całym chrześcijańskim świecie obarczają go swoimi problemami nie tylko  kucharze ale również piekarze i bibliotekarze, a u nas nawet sudeccy przewodnicy i górscy ratownicy.

INFO
Verband der Köche Österreichs, Sektion Salzburg: www.salzburgerkoeche.at

0 komentarzy dotyczących “Austria / Kraj Salzburski – jesteśmy solą w zupie

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: