Estonia – ryby w brodzie

Mały naród Estów ma mały kraj i małą stolicę. Ba, nawet małą odległość z lotniska do centrum Tallina. Wystarczy kwadrans… żeby od terminala dotrzeć spacerkiem na starówkę.

ryby_0061

Estończycy noszą w sobie skandynawski spokój i rosyjską skłonność do godzenia się z losem. Owszem, w chwilach uniesienia, zachwytu czy przy wznoszeniu toastów w gronie przyjaciół, wypowiadają charakterystyczny zwrot: „dervisex”. Z wykrzyknikiem! Wyrażają nim wszelkie, najczęściej pozytywne emocje.

Bardziej od lakoniczności, zaimponowała mi jednak autoironia jaką darzą samych siebie. Symptomatyczny dla ich charakteru jest film jakim na dzień dobry raczą zwiedzających zamienione na muzeum historyczne zamkowych podziemiach (Kiek in de Kök). Film opowiada dzieje nadbałtyckiego narodu i jego stolicy. Narratorem jest przeciętny Est, który stoi sobie spokojnie na skraju zagonu nieopodal miejskich murów. Wspiera się na widłach. Na głowie ma kapelusz jaki zwykli nosić rybacy. Spod ronda wystaje pyzata buzia i broda, w której falujących splotach baraszkują ryby.

Jegomość spogląda na świat szeroko otwartymi oczami, i nie miesza się do wydarzeń. Tymczasem tuż przed jego nosem, przez estońską ziemię, wzniecając bitewny gwar, przewalają się zbrojne zastępy. Finowie, Duńczycy, Niemcy, Szwedzi, Polacy, Rosjanie i znowu Niemcy… Zdobywają Tallin, zajmują port i ciągną zyski. Póki się tylko da. Bo po pewnym czasie opuszczają miasto. Po dobroci lub ustępując przed siłą potężniejszych sąsiadów. Miasto za każdym razem się rozrasta. Narrator natomiast, swą niemal niezmienną pozycją manifestuje spolegliwość i dystans do wyroków losu. Dervisex!

INFO
www.tourism.tallinn.ee

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Estonia – ryby w brodzie

Możliwość komentowania jest wyłączona.