Europa FFB Hiszpania

Hiszpania / La Mancha – wina z Don Kichotem

Rozległą, niemal pozbawioną drzew pagórkowatą La Manchę wypalają promienie słońca.

Każdy powiew wiatru odczuwa się tutaj niczym zbawienie. Jednak wiatru jest dość aby poruszać niespiesznie skrzydła wiatraków. Na nie właśnie szarżował Don Kichot, broniąc czci Dulcynei. Aż dziw, że w tej zgoła pustynnej krainie uprawiana jest winorośl. Co więcej, chociaż La Mancha sławą swych trunków z regionami Rioja czy Ribera del Duero równać się nie może, to jednak jest największą winiarską apelacją Hiszpanii. W tutejszych bodegach powstają trunki oparte o tradycyjne, wręcz staroświeckie receptury. Eksperci twierdzą, iż nie są to wina wielkie. Jednak legenda Don Kichota dodaje im smaku, zaś postać błędnego rycerza pojawia się obowiązkowo na etykietach.

W Bodegas Centro Españolas, w maleńkim Tomelloso koło Ciudad Real, korpulentny menedżer dwoił się i troił. Po pierwsze, żeby wydać się nieco wyższym. Po drugie, by zachwycić degustujące trunki panie. Nasze wina powstają z miłości – pochylał się ku nim z romantycznym uśmiechem. A wreszcie… wręczył im kwiaty. Jak to w La Manchy, w jego piwnicach powstają głównie wina białe z odmian Airén i Macabeo. Różowe i czerwone bazują na popularnym w całej Hiszpanii szczepie Tempranillo (zwane tutaj Cencibel). Wszystkie noszą nazwę Allozo. Dumą jest natomiast stuletnia brandy o uwodzicielskim bukiecie i upojnym słodkawym smaku. Chłód wypełnionych beczkami piwnic kontrastuje z upałami La Manchy. Piwnice zaś, z tymi które spotyka się po południowo wschodniej stronie Ciudad Real, w enklawie z uprawami winogron czerwonych.

Ten wyodrębniony region winiarski nosi nazwę Valdepeñas. Tam jest mniej romantycznie, i bardziej przemysłowo. Na dziedzińcu bodaj największej europejskiej winiarni Félix Solis stoi ponad 300 stalowych tanków do fermentacji winogron. W każdym zmieści się… 100 tysięcy litrów wina! W słońcu ich chromowane ściany lśnią oślepiającym blaskiem. Wrażeniu, że to nie kosmodrom, trudno się oprzeć. W wytwórni pracuje na stałe jedynie 15 osób, najwięcej w laboratorium i marketingu. Całą produkcję nadzoruje bowiem komputer, do którego obsługi wystarczają 3 osoby na dobę. Chociaż obie winiarnie dzieli niespełna 50 km, obie są ciekawe, i robią wrażenie świeżymi winami, jednak panująca w nich atmosfera odległa jest o lata świetlne.

INFO
La Mancha rozciąga się w centralnej Hiszpanii, w Kastylii, na południowy wschód od Toledo. Dojazd do opisanych winiarni przez Ciudad Real.
Bodegas Centro Españolas; www.allozo.com
Félix Solis: www.felixsolis.com

Wina z regionu: https://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Hiszpania_Kastylia-La-Mancha-1230.html

Przewodnik po winach z regionu La Manchy: https://festus.pl/przewodnik/europa/hiszpania/la-mancha

0 komentarzy dotyczących “Hiszpania / La Mancha – wina z Don Kichotem

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: