Europa Macedonia

Macedonia – Kalist z Treskavca

Treskavec to XII-wieczny monastyr w sercu Macedonii. W czasach świetności mieszkało w nim pięciuset mnichów, tworząc największy ośrodek życia monastycznego na Bałkanach.

Treskavec_089

Opustoszały w czasach komunistycznych kompleks, strawił pożar w latach 90. XX wieku. Dekadę później zamieszkał w nim jeden mnich, Kalist, któremu igumen czyli przełożony zlecił misję odnowienia obiektu. Sprawa była złożona, bo musiał odbudowywać zniszczone budynki i utrzymywać te, które przetrwały, obsługiwać wiernych przychodzących z Prilepu i okolic żeby się modlić oraz turystów, którzy chcą jedynie zwiedzać zabytek. Najbardziej absorbowali jednak Kalista archeologowie i konserwatorzy zabytków. Pierwsi odkryli, że monastyr stoi na miejscu, w którym wznosiła się niegdyś potężna świątynia Apollina. Drudzy, ponakładane na siebie warstwy cennych fresków z różnych okresów czasu. W efekcie życie mnicha wypełniły kontakty z ludźmi i zajęcia zgoła nie duchowe. A przecież porzucił Skopje i ekonomiczne studia by skryć się pod habitem, owładnięty nadzieją doznania Isichii – wyciszenia i pełnego zjednoczenia z Bogiem.

Treskavec_087

Kiedy przyszliśmy z kolegą i zaczęliśmy go wypytywać o Treskavec, Macedonię, mnisie życie i całą resztę, poświęcił nam cierpliwie czas. Ba, zaoferował gościnę, zgodnie z kultywowanym w prawosławnych klasztorach obyczajem i przygotował poczęstunek – białe pieczywo, ser, oliwę. Jako wkład z naszej strony przyjął czerwone wino, chwaląc nawet za dobry wybór. – Wszystko jest dla ludzi – zawyrokował – byle z umiarem. Tylko konserwy polecił żebyśmy zostawili, bo pod dachem monastyru nie spożywa się mięsa. Po posiłku zaprowadził nas na skalisty szczyt, na Zlatovrv (1422 m), skąd widać szmat macedońskiej ziemi, i majaczący w oddali monastyr Zrze, w którym rezyduje jego igumen Kliment. Gdy następnego dnia odchodziliśmy z klasztoru stromą, krętą drogą, w której spływająca po deszczach woda rzeźbi głębokie bruzdy, spotkaliśmy dwóch Niemców. Przemierzali z zachwytem kraje bałkańskie. Ciekawość przygnała ich do Treskavca… Przypuszczam, że Isichija pozostanie w sferze marzeń Kalista dopóty, dopóki igumen nie zwolni go z obowiązków. Jak bowiem każdy mnich, Kalist ślubował czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. – Gdy spadnie śnieg mam spokój – mówił na pożegnanie. – Do klasztoru nie można wtedy ani dojść ani dojechać.

Treskavec_083

INFO
Oficjalny portal z informacjami o atrakcjach Macedonii: www.exploringmacedonia.com
O życiu mnichów w rozrzuconych po kraju świetnych niegdyś monastyrach, można się dowiedzieć jedynie na miejscu.

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Macedonia – Kalist z Treskavca

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: