Europa FFB Włochy

Włochy / Piemont, Castigliole d’Asti – dziewczyna z kuchni

Zamek w Castigliole jest siedzibą Włoskiej Szkoły Kulinarnej dla Obcokrajowców, jak można przetłumaczyć anglojęzyczną nazwę, kryjącą się za skrótem ICIF.

Paola-z-ICIF

Prowadzone w ICIF kursy przeznaczone są dla profesjonalistów: kucharzy, enologów, menedżerów i restauratorów, którzy chcą podnieść kwalifikacje i zgłębiać włoską kulturę kulinarną lub niuanse enologii. Zajęcia mają oczywiście charakter praktyczny, choć wszelkie ćwiczenia poprzedza teoria.

Kiedy zajrzałem do wielkiej wykładowej auli, dwóch mistrzów kucharskich z Piemontu prezentowało słuchaczom z Dalekiego Wschodu cykorię, ściślej mówiąc pokazywali jak ją preparować żeby nie uronić nic ze smaku ani walorów zdrowotnych w jakie wyposażyła ją natura. Czynności mistrzów śledziły kamery, więc słuchacze widzieli wszystko na telebimie.

Kursy i warsztaty prowadzone w Castigliole mają zazwyczaj charakter stacjonarny i trwają przynajmniej miesiąc. Zaczynają się zazwyczaj od lekcji poświęconych oliwie, jako że bez niej w kuchni włoskiej rzadko co powstaje. Szczególną uwagę poświęca się też winom, których paleta jest we Włoszech niezwykle szeroka. Praktycznie przecież nie ma regionu bez winnic, a w większości powstaje przynajmniej kilka win cieszących się światową sławą. W zamkowych podziemiach są więc dwie piwnice – jedna z beczkami wina, a druga oliwy.

Jakież było moje zdziwienie, gdy w kuchni zastałem tylko jedną młodą dziewczynę. Z dużą wprawą rozprawiała się z papryką. Mimo to pomyślałem z politowaniem. Pięknie, kucharze kucharzami, ale jeść też muszą. Zatrudnili dziewczynę, i gotuje Kopciuszek, kiedy oni się tam po aulach edukują. Nie mogłem wyciągnąć bardziej nietrafnych wniosków. Dziewczyna, Paola Bogetto jest jednym z instruktorów ICIF. Ponadto, jak mi powiedziała, w szkole panuje zwyczaj przyrządzania posiłków dla wszystkich. Na przemian. Raz przez któregoś ze słuchaczy, a raz kogoś spośród kadry, którą tworzą specjaliści o międzynarodowej renomie. Jeśli chodzi o kucharzy z Piemontu są członkami stowarzyszenia Giovani Ristoratori d’Europa i każdego z nich Michelin obdarzył swoimi gwiazdkami.

INFO
Castigliole leży pomiędzy piemonckimi miasteczkami Asti i Alba, 78 km na południowy wschód od Turynu, w piemonckim zagłębiu winiarskim; www.icif.com
Giovani Ristoratori d’Europa (motto organizacji: „Talento e Passione”): www.jre.it

Tekst publikowany w portalu www.smakizycia.pl

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Piemont, Castigliole d’Asti – dziewczyna z kuchni

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: