Europa Polska

Polska / Podlasie, Łomża – miasto nader przyjemne

Łomża szczyci się tysiącletnią historią i prawami miejskimi od blisko 600 lat. Początki wiążą się z warownią, która strzegła w średniowieczu przeprawy przez Narew na granicy z Litwą. Malownicze położenie na wysokim brzegu rzeki sprzyja dziś rozwojowi turystyki.

Dystans z Warszawy – 127 km; samochodem – 138 km.

W sąsiedztwie miasta rozciąga się Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Niedaleko stąd do parków narodowych, Biebrzańskiego i Narwiańskiego. Okolice miasta są więc oazą dziewiczej przyrody, ostoją licznych gatunków ptaków i zwierząt – łosi, jeleni i saren, a nawet kryjącego się w mrokach nocy rysia. Łagodnie pofalowany teren otulają lasy, poprzecinane rozległymi połaciami uprawnych pól i łąkami pełnymi kwiatów.

Łomżyńska katedra jest najstarszą gotycką świątynią w tej części Mazowsza. Na Starym Rynku wznosi się ratusz, a nieopodal pałac biskupi. Do ciekawych zabytków należą dawne gmachy Kasy Przemysłowców i Banku Kredytowego oraz usytuowane na obrzeżach zespoły klasztorne kapucynów i benedyktynek. Oryginalnym obiektem jest Brama Napoleona, którą cesarz przekroczył osobiście w 1812 roku, prowadząc wojska na Moskwę. Nieopodal Kamiennych Schodków wybudowanych w 1900 roku, przy ulicy Krzywe Koło wznosi się dom, w którym mieszkał Stefan Wyszyński. Późniejszy prymas tysiąclecia pobierał nauki w łomżyńskiej szkole, jednej z 10 najstarszych w Polsce. Liceum im Tadeusza Kościuszki istnieje od 1614 roku i w czerwcu bieżącego roku obchodziło jubileusz 400-lecia.

Na ulicy Farnej ma swoją Ławeczkę Hanka Bielicka. W repertuarze powszechnie lubianej aktorki była piosenka ze słowami „Jeśli zdolny, uczony to z Łomży…”. Pobrzmiewały w niej autobiograficzne nuty bo stąd się wywodziła. Jej portret z wielkim autografem zdobi siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. W liceum, w którego murach było ukończone przez nią żeńskie gimnazjum, znajduje się aula jej imienia. A w Saloniku Hanki Bielickiej, który osobiście otwierała w Centrum Katolickim odbywa się doroczny Konkurs Krasomówczy „Radość spod kapelusza”.

Pamiątki przeszłości prezentują bogate ekspozycje muzeów, Północno Mazowieckiego i Diecezjalnego. Współczesne oblicze Łomży kreują oryginalne wydarzenia kulturalne. „Wirująca Strefa” to festiwal organizowany z inicjatywy CT Group, mistrzów świata i Europy w breakdance. Podczas anglojęzycznego festiwalu muzyki filmowej „Soundtrack”, swoje możliwości prezentują młodzi piosenkarze z całej Polski. Do stałych punktów kalendarza imprez należą: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”, festiwal „Sacrum et Musica” oraz koncerty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Pobliski Drozdów to rodzinna miejscowość wybitnego kompozytora. Łomża jest także jednym z przystanków na trasie dorocznych bezpiecznych wyścigu samochodowych „Night Power”.

Powody dla których Łomżę się chętnie odwiedza można mnożyć. Ale do miasta nad Narwią chętnie się także powraca, bo – jak ujmuje rzecz poeta – „to takie małe miasto w głębi serca”.

INFO
www.lomza.pl

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” w 2014 roku.

0 komentarzy dotyczących “Polska / Podlasie, Łomża – miasto nader przyjemne

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: