Do końca I wojny światowej Dolomity piętrzyły się na rubieżach habsburskiej monarchii.
Na ich szczyty wdzierali się wprawdzie jako pierwsi Anglicy, ale dokonaniami sportowymi przebili ich szybko Austriacy. I to oni odkryli Dolomity zimą. Z ich strony przyszedł impuls rozwoju narciarstwa o czym świadczy fakt, że pierwsi miłośnicy desek pojawili się w Alta Badia w Południowym Tyrolu. Początkowo głównie wędrowali na nartach i podziwiali widoki. Dopiero w 1907 r. rozegrano w Val Gardena pierwsze w Dolomitach zawody w narciarskim zjeździe. Mimo to, na łamach włoskojęzycznego dziennika „Il Trentino” jeszcze w 1910 r. pisano o narciarzach, jako o zjawisku niezwykłym.
Gdy po zakończeniu I wojny światowej habsburskie imperium rozparcelowano, na włoskiej scenie politycznej pojawił się Benito Mussolini. Włochy jego marzeń miały dorównać chwałą starożytnemu Rzymowi. Żeby tego dokonać, duch i ciało musiały nabrać tężyzny. Duce wierzył głęboko w moc propagandy, więc chętnie pokazywał się na nartach, osobiście zachęcając młodzież do uprawiania sportu. Zachowało się wiele pocztówek i posterów, przedstawiających wędrującego na deskach duce. Z obnażonym torsem w towarzystwie emanujących energią młodych oficerów, w pełniejszym stroju – z rodziną. Gdy po regulacji granic z Austrią, w 1923 r. do Włoch wróciło Ampezzo, przemianowano nazwę na Cortina d’Ampezzo i wpompowano miliony lirów w rozwój kurortu. Jeszcze przed II wojną światową Cortina wyrosła na stolicę sportów zimowych po południowej stronie Alp. Zimą 1956 r. odbyły się tam igrzyska olimpijskie. Pierwsze w historii transmitowane w telewizji.
Reprodukcja (Il Duce al Terminillo) pochodzi z materiałów Look and Learn History Picture Library , wykorzystanych w portalu położonego w Apeninach narciarskiego kurortu Monte Terminillo.
Poster reklamujący Cortinę zaczerpnąłem ze zbioru udostępnionego na FB przez Romana Łatasia
Tekst jest fragmentem mojego materiału z działu ‚Temat numeru’ magazynu „Witaj w podróży” (luty-marzec 2015, str. 20-39 > pdf).
0 komentarzy dotyczących “Włochy / Wenecja Euganejska, Cortina d’Ampezzo – duce i telewizja”