Europa Włochy

Włochy / Wenecja Euganejska, Cortina d’Ampezzo – duce i telewizja

Do końca I wojny światowej Dolomity piętrzyły się na rubieżach habsburskiej monarchii.

Na ich szczyty wdzierali się wprawdzie jako pierwsi Anglicy, ale dokonaniami sportowymi przebili ich szybko Austriacy. I to oni odkryli Dolomity zimą. Z ich strony przyszedł impuls rozwoju narciarstwa o czym świadczy fakt, że pierwsi miłośnicy desek pojawili się w Alta Badia w Południowym Tyrolu. Początkowo głównie wędrowali na nartach i podziwiali widoki. Dopiero w 1907 r. rozegrano w Val Gardena pierwsze w Dolomitach zawody w narciarskim zjeździe. Mimo to, na łamach włoskojęzycznego dziennika „Il Trentino” jeszcze w 1910 r. pisano o narciarzach, jako o zjawisku niezwykłym.

Mussolini Goes SkiingGdy po zakończeniu I wojny światowej habsburskie imperium rozparcelowano, na włoskiej scenie politycznej pojawił się Benito Mussolini. Włochy jego marzeń miały dorównać chwałą starożytnemu Rzymowi. Żeby tego dokonać, duch i ciało musiały nabrać tężyzny. Duce wierzył głęboko w moc propagandy, więc chętnie pokazywał się na nartach, osobiście zachęcając młodzież do uprawiania sportu. Zachowało się wiele pocztówek i posterów, przedstawiających wędrującego na deskach duce. Z obnażonym torsem w towarzystwie emanujących energią młodych oficerów, w pełniejszym stroju – z rodziną. Gdy po regulacji granic z Austrią, w 1923 r. do Włoch wróciło Ampezzo, przemianowano nazwę na Cortina d’Ampezzo i wpompowano miliony lirów w rozwój kurortu. Jeszcze przed II wojną światową Cortina wyrosła na stolicę sportów zimowych po południowej stronie Alp. Zimą 1956 r. odbyły się tam igrzyska olimpijskie. Pierwsze w historii transmitowane w telewizji.

Cortina d'Ampzzo

Reprodukcja (Il Duce al Terminillo) pochodzi z materiałów Look and Learn History Picture Library , wykorzystanych w portalu położonego w Apeninach narciarskiego kurortu Monte Terminillo.

Poster reklamujący Cortinę zaczerpnąłem ze zbioru udostępnionego na FB przez Romana Łatasia

Tekst jest fragmentem mojego materiału z działu ‚Temat numeru’ magazynu „Witaj w podróży” (luty-marzec 2015, str. 20-39 > pdf).

0 komentarzy dotyczących “Włochy / Wenecja Euganejska, Cortina d’Ampezzo – duce i telewizja

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: