Prosecco – włoska alternatywa szampana, powstaje z winogron uprawianych na skłonie Wzgórz Conegliano. Na przedgórzu alpejskim, w niewielkiej odległości od wybrzeży Adriatyku.
Musujące wino, produkowane najczęściej tradycyjnymi miejscowymi sposobami (dzięki czemu jest znacznie tańsze od szampana :), stanowi niezastąpiony składnik orzeźwiającego Spritza, świetnie sprawdza się jako aperitif, czy tak lubiany – szczególnie przez panie – orzeźwiający i ekscytujący dodatek do aromatycznych truskawek.
Krainę Prosecco miałem okazję zwiedzać swojego czasu w towarzystwie profesora Giovanniego Cargnello, światowej sławy enologa z Akademii Wina z Conegliano Veneto. Niezastąpione doświadczenie. Tym bardziej, że powstają tam nie tylko Prosecco, czyli wina musujące (frizzante lub spumante – zależnie od metody produkcji), jak te których miałem okazję kosztować na przykład w wytwórni Bellenda (www.bellenda.it), ale także inne, „normalne” wina – jak to we Włoszech. Poza sławą jaką przynosi jej Prosecco, jest to kraina pogórzańskich krajobrazów z ośnieżonymi Alpami w tle, wspaniałych willi w weneckim stylu, wsi i miasteczek o niepowtarzalnym klimacie.
* * * * *
Prosecco jest zawsze białe. Czasami bywa różowe, co jest znakiem, że mamy do czynienia z mieszanką z czerwonym szczepem Raboso. Zazwyczaj jest wytrawne, choć wersja „brut” jest mocno wytrawna, a „extra-dry” (nieoczekiwanie) – ze względu na zawartość cukru półwytrawna lub półsłodka. Zawsze delikatnie owocowe w smaku z kwiatowymi nutami. Powstaje z winogron odmiany prosecco, znanej także pod nazwą glera.
* * * * *
Więcej i do tego profesjonalnie o Prosecco piórem Wojciecha Bońkowskiego.
0 komentarzy dotyczących “Włochy / Wenecja Euganejska – ojczyzna Prosecco”