Polska / Warmia i Mazury, Krutynia – Miss naszych rzek

Nawet bez konkursu, Krutynię darzy się tytułem najpiękniejszej. Zbiera bowiem spontaniczne głosy wszystkich, którzy płynęli po niej kajakiem, pieszo, konno lub na rowerze przemierzali jej dolinę.

male_Szlak-Krutyni_IMG_5583

Obiektem zachwytu jest w zasadzie Szlak Krutyni czyli szereg strug, łączących kilkanaście jezior. Rzeczka Krutynia jest tylko jedną z nich.

Pośród prastarych dębów
Nie zmienia to faktu, że Szlak Krutyni zachwyca krajobrazem. W barwnym, utkanym z setek gatunków roślin kobiercu wyróżniają się kwitnące kolorowo storczyki, imponujące lilie złotogłów i pyszne pełniki europejskie. Fauna nie ustępuje bogactwem florze. Gospodarują bobry i wydry. Ba, zapuszczają się tutaj wilki, a nawet, choć to rzadkość można się natknąć na łosie. Roi się od ptaków. Ponad 200 gatunków, w tym tak rzadkich jak bąk, bączek, bocian czarny, hełmiatka, gągoł, nurogęś, bielik, orlik krzykliwy, rybołów, kropiatka, derkacz, dudek, puchacz, pluszcz, zimorodek, muchołówka białoszyja czy orzechówka. A wszystko tonie w zieleni, bo tło tworzą lasy z prastarymi dębami i sosnami tak strzelistymi, że niegdyś wyrabiano z nich maszty żaglowców.

Sanktuarium przyrody
Nieopodal wsi Krutyń, w położonym na Szlaku Krutyni rezerwacie Zakręt chroni się szereg niewielkich jezior z pływającymi wyspami. Dla piechurów poprowadzono przez to sanktuarium dzikiej przyrody dydaktyczną ścieżkę. Liczy zaledwie 3 km długości, więc pokonają ją bez trudu nawet najmłodsi. Nieskażone przemysłowymi zanieczyszczeniami wody Krutyni są przejrzyste i pełne życia. Odcinek od wsi Krutyń po Rosochę jest najpłytszy i właśnie tam warunki sprzyjają bardziej wnikliwemu niż gdzie indziej obserwowaniu przyrody. Dostrzeganiu mniej spektakularnych przedstawicieli fauny i flory oraz frapujących zjawisk. Do ciekawych organizmów należą żyjące w wodzie gąbki słodkowodne, skorupiaki zwane kiełżami i wcale nie tak powolne żółwie błotne. Na pokrywających dno kamieniach można dostrzec specyficzne „krwawe plamy”, w jakie układają się uczepione ich powierzchni krasnorosty.

Na kajakowym szlaku
W dorzeczu Krutyni, ze światem przyrody harmonizują ludzkie dziedziny. Urzekają pięknem tradycyjnej zabudowy wioski Krutyń i Gałkowo. Nie ustępują im malowniczością Sorkwity, miejscowość, z której wyruszają kajakarze, by pokonać liczący 102 km szlak. Spółka Mazury PTTK organizuje na Krutyni wczasy kajakowe, prowadzi wypożyczalnię. Wzdłuż Szlaku zlokalizowane są stanice PTTK. Odległości między nimi wyznaczają dogodne etapy spływu. W Sorkwitach, Bieńkach, Babiętach, Spychowie, Zgonie, Krutyni, Ukcie, Nowym Moście, Kamieniu i Rucianem-Nidzie można spać w domkach albo rozbić namiot. W każdej stanicy jest restauracja. Nie brakuje zabytków. Szczególny klimat panuje w klasztorze Filiponów w Wojnowie. Sanktuarium starowierców, w którego wnętrzach unosi się aromat kadzideł, a z ikon spoglądają na świat hieratyczni święci. Leśniczówkę Pranie nad Jeziorem Nidzkim w pobliżu wsi Krutyń zamieniono na muzeum, bo mieszkał tu i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Natomiast jeden z nadrzecznych rezerwatów nosi imię Melchiora Wańkowicza, bo wrażenia z kajakowego spływu zainspirowały książkę „Na tropach Smętka”.

INFO
www.mazurypttk.pl

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” latem 2013 roku oraz w portalu http://magazynswiat.pl.

Reklamy