#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Wallis – lodowce Monte Rosa

Monte Rosa, to drugi pod względem wysokości po Mont Blanc alpejski masyw.

Monte Rosa nie jest pojedynczym szczytem, ale blisko 30-kilometrowej długości pasmem, należącym do Alp Pennińskich. 22 należące do niego szczyty przekraczają wysokość czterech tysięcy metrów (18 wybitnych). Najwyższy spośród nich to Dufourspitze (Punta Dufour; 4634 m).

Fragmentem głównej grani biegnie granica między Włochami (Piemontem i Doliną Aosty), a Szwajcarią (kantonem Wallis/Valais). Całe pasmo ciągnie się od Theodulpass – przełęczy między Małym Matterhornem (3883 m), a Breithornem (4165 m) na zachodzie, po Monte Moro pass na wschodzie. Od północnych sąsiadów oddziela je Schwarzberg-Weisstor, od południowych Olen pass.

Wywołująca romantyczne skojarzenia nazwa nie ma nic wspólnego z popularnym kwiatem. Wywodzi się z dialektu mieszkańców Doliny Aosty, i nawiązuje do fascynującego lodowcowego płaszcza (rösa), spływającego na wszystkie strony imponującymi jęzorami. Największy z nich to Gornergletscher po szwajcarskiej stronie masywu, długości ok. 14 km i szerokości nawet 1,5 km (istna rzeka lodu i kamieni), którym prowadzi popularny szlak do położonego na wysokości 2883 m. Monte Rosa-Hütte (www.section-monte-rosa.chwww.neuemonterosahuette.ch), skąd około północy wyrusza się w letnie dni by jeszcze przed południem stanąć na wierzchołku Dufourspitze.

Do osobliwości turystycznych Grupy Monte Rosa można zaliczyć także fakt, że na Signalkuppe (Punta Gnifetti; 4654 m), usytuowane jest najwyżej położone w Alpach schronisko – Capanna Margherita (www.rifugimonterosa.it).

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Wallis – lodowce Monte Rosa

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: