Azja Indie

Indie / Bengal Zachodni, Kalkuta – megatargowisko

Miasto w delcie Gangesu należy do światowych megalopolis. W granicach administracyjnych żyje 5 mln ludzi, w całej aglomeracji 16 mln (formalnie). Z wszelkimi wadami i zaletami giganta, Kalkuta* jest równie przerażająca co fascynująca. Wyzwanie dla „Matek Teres” – bez dwóch zdań.

Formalnie, obowiązującą nazwą jest Kolkata*.

* Forma „Kolkata” zastąpiła „Kalkutę” w 2001 roku, bo pochodzi z czasów prekolonialnych. To nie jedyna tego typu zmiana w Indiach. Za przykład niech posłużą Bombaj, który wrócił w połowie lat 90. XX w. do nazwy Mumbaj, Bangalore zmienione na dawny Bengalur, czy Trivandrum, któremu przywrócono nazwę Thiruvananthapuram. Z tym, że ostatnia, tak trudna do wymówienia, na świecie się nie przyjęła.

INFO
Wykaz polskich nazw geograficznych świata (pdf; stan z 2013 r.), ustalanych przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działającą przy Głównym Geodecie Kraju.

0 komentarzy dotyczących “Indie / Bengal Zachodni, Kalkuta – megatargowisko

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: