Azja Indie

Indie / Uttar Pradesh, Benares – nad świętą rzeką

Benares albo inaczej Varanasi, to miejsce, w którym hinduista pragnie mieć stos pogrzebowy, za życia zaś – przynajmniej raz – dokonać ablucji w wodach Gangesu.

W realiach Indii to miasto małe. Nieco ponad milion mieszkańców. Z tym, że to co w nim ważne koncentruje się na niewielkim obszarze nie większym od przeciętnej starówki europejskiego miasta. A w zasadzie na ghatach – stopniach opadających wprost do świętej rzeki.

Benares to także miejsce ważne dla buddystów, gdyż w okolicach miasta, w gaju gazeli Isipatany, Buddy Siakjamuni ogłosił światu prostą prawdę: „Kto dąży do dobra, niech unika dwóch skrajności. Jedną jest łase szczęścia oddawanie się przyjemnościom zmysłów; jest ono niskie, nikczemne, światowe, nieszlachetne, bezcelowe. Drugą jest oddawanie się samoudręczeniu; jest ono bolesne, nieszlachetne, i także bezcelowe.” (tłumaczenie z portalu www.mahajana.net).

0 komentarzy dotyczących “Indie / Uttar Pradesh, Benares – nad świętą rzeką

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: