#inlovewithswitzerland Europa Szwajcaria

Szwajcaria / Wallis (Valais), Lötschental – Tschäggättä, tradycja z nutką komercji

W dzisiejszym świecie tradycja i komercja przeplatają się tak mocno ze sobą, że nie ma co ich rozplatać. Najlepszym dowodem Tschäggättä w Szwajcarii. Barwny zapustny korowód, którego uczestnicy zakładają diaboliczne maski.

Tschaggatta_0792

Najbarwniejszy jest korowód w Wiler. Na zakończenie karnawału wioska rozbrzmiewa dźwiękami krowich dzwonków zwanych Trichla. Noszą je przy pasie przebierańcy okryci płaszczami utkanymi z surowej przędzy, nazywanymi Triäm. Jednak uwagę widza przykuwają w największym stopniu groteskowe, diaboliczne maski. Wykonane są z drewna i sierści zwierząt, najczęściej owiec albo kóz. Dawniej tylko starszy samotny mężczyzna mógł się przebierać. To było jego pięć minut, bo po zakończeniu parady zdejmował maskę i mógł już jedynie z zazdrością zerkać jak młode, posmarowane sadzą i zwierzęcą krwią kobiety uganiały się przez kilka godzin za kawalerami. Dziś w paradzie uczestniczą młodzi i starzy, żonaci i kawalerowie… i nikt nikogo już potem nie goni. Tradycję wiąże się najczęściej z pradawnymi obyczajami pożegnania zimy. W XI-wiecznych annałach znaleziono także zapiski o napadach na kupców, podczas których, kryjący się po górach rzezimieszkowie używali podobnych masek. Niezależnie od genezy, w XX wieku Tschäggättä zajmuje nadal stałe miejsce w kalendarzu karnawałowych (zapustnych) zabaw ludowych w tygodniu poprzedzającym środę popielcową. Konkretnie w tłusty czwartek, a że to szczyt sezonu, nierzadko powtarza się ją w sobotę – kto może przyjechać do Lötschental tylko na weekend, niech też ma okazję podziwiać maski. W paradzie uczestniczy zazwyczaj około 100 przebierańców. Wyruszają zawsze z Blatten o godz. 20, by po odwiedzeniu okolicznych osiedli, dotrzeć do Ferden. W karnawałowym korowodzie w Wiler, maski pojawiają się znowu. Sławy tej paradzie przysparza fakt, że maski są na wskroś oryginalne i wciąż nowe, ponieważ pielęgnują tu dawny kunszt rzemieślnicy, specjalizujący się w ich wyrobie. Natomiast kolekcję ponad 400 zabytkowych masek zgromadzono w muzeum, w sąsiednim Kippel.

INFO
www.loetschental.ch
Dojazd koleją z Zurychu lub Genewy do miejscowości Kandersteg
Tschäggättä w Wiler odbywa się tradycyjnie w tłusty czwartek, ale przebierańcy pojawiają się jeszcze po raz drugi – w najbliższą sobotę.
Film o korowodzie i maskach w serwisie kantonu Wallis (Valais): www.valais.ch

0 komentarzy dotyczących “Szwajcaria / Wallis (Valais), Lötschental – Tschäggättä, tradycja z nutką komercji

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: