Europa Polska

Polska / Warmia i Mazury – pogoda na Suwałki

Miasto otaczają lasy trzech puszcz: Augustowskiej, Rominckiej i Boreckiej. W okolicy rozlewają się najwspanialsze z polskich jezior, w tym wygięte w gigantyczną literę „S” Wigry, a przez miasto przepływa jedna z najbardziej intrygujących rzek, Czarna Hańcza.

Walory ukształtowanego przez lodowiec krajobrazu, bogactwo przyrody i klimat sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi o każdej porze roku. Najcenniejsze przyrodniczo obszary objęte granicami Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego przecinają liczne szlaki żeglarskie, kajakowe, piesze i rowerowe. Od wiosny do jesieni – jest gdzie nurkować, obserwować ptaki lub wędkować. Zimą zaś można przemierzać okolice na nartach biegowych, a nawet zjeżdżać, korzystając z zainstalowanych niczym w górach wyciągów. W malowniczej scenerii odżyła tradycja kuligów z pochodniami. Bardziej współczesny, choć nie mniej romantyczny charakter mają zimowe przejażdżki Wigierską Kolejką Wąskotorową. Przez cały rok, rozległe panoramy Suwalszczyzny roztaczają się z wieży pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach i z punktu widokowego w Smolnikach, gdzie urzeczony krajobrazem Andrzej Wajda przeniósł plan filmowy „Pana Tadeusza”.

Wybitny reżyser nie był pierwszym artystą uwiedzionym urokami regionu. W Suwałkach, wśród odrestaurowanych pieczołowicie klasycystycznych kamienic przy ulicy Kościuszki, znajdują się przecież domy rodziny Czesława Miłosza, Marii Konopnickiej czy malarza Alfreda Wierusza Kowalskiego. Wznoszą się tam także trzy świątynie: dawna cerkiew prawosławna, kościół ewangelicki i katolicki, przypominając o tym, że Suwalszczyzna to kraina z bogatą kulturą i historią, rozciągająca się u styku naszych granic z Litwą, Białorusią i Rosją (obwód kaliningradzki). Flagowym współczesnym przedsięwzięciem kulturalnym jest „Suwałki Blues Festival”, międzynarodowe święto miłośników tej nastrojowej muzyki (www.suwalkiblues.com). Każdego roku, w lipcu, występujące na dwóch scenach w mieście oraz w klubach gwiazdy światowego formatu zamieniają Suwałki w europejską stolicę bluesa.

Śladami przeszłości prowadzą „Suwalskie Ścieżki Kulturowe”, ale echa tradycji splecione z trendami współczesnej mody odnajdziemy nie tylko na nich. Również za stołem lub przy kominku, kosztując regionalnych potraw takich jak kartacze, babki ziemniaczane, słodkie sękacze czy mrowiska. Po każdym dniu spędzonym w plenerze odnajdziemy też chwilę relaksu w bani, czyli w łaźni. Odwieczna recepta staroobrzędowców sprawdza się i dziś, bo masaż brzozowymi witkami i kąpiel w przerębli znakomicie odprężają. Zmęczenie i troski ulatują z dymem z paleniska i parą z rozgrzanych kamieni.

INFO
www.um.suwalki.pl/dla-turysty; www.niebywalesuwalki.pl
www.suwalszczyzna.net/turystyka.suwalki.info
Na infrastrukturę turystyczną Suwalszczyzny składają się gospodarstwa agroturystyczne i nowe hotele o wysokim standardzie oraz Eurocamping (www.kemping.suwalki.pl) w Suwałkach. W mieście działają też: Aquapark (www.aquaparksuwalki.com), Suwalski Ośrodek Kultury (www.soksuwalki.eu) i Centrum Handlowo-Rozrywkowe ,,Suwałki Plaza” (www.suwalkiplaza.com.pl).

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” w 2014 roku.

Reklamy
%d blogerów lubi to: