Europa Polska

Polska / Lubelszczyzna, Nałęczów – mariaż tradycji ze współczesnością

Nałęczów, miasto ogród i renomowane uzdrowisko niezbyt odległe od Warszawy, a zwłaszcza Lublina i Kazimierza nad Wisłą. Z ciekawą historią, kreśloną przez nietuzinkowe postacie, które związały z nim swoje losy. A także ze skarbami natury – wodą i zielenią, które są fundamentem zdrowia i wypoczynku.

Dystans z Lublina – 25 km, z Warszawy – 134 km; samochodem – odpowiednio 27 km i 154 km.

Centrum miasteczka tonie w zieleni Parku Zdrojowego, założonego w połowie XVIII wieku. Otulone są nią obiekty sanatoryjne oraz zabytkowy Pałac Małachowskich, których rodzinie Nałęczów zawdzięcza swoje powstanie. W zakątkach parku Żeromski wsłuchiwał się w śpiew Słowików i napawał zapachem kwitnących bzów. A spacery alejkami skłoniły Bolesława Prusa do napisania na łamach Kuriera Warszawskiego w 1885 roku, że „natura stanowi największy wdzięk Nałęczowa”.

Do zabytkowych obiektów należą też przepiękne zdrojowe wille i budynki publiczne. Najsłynniejsze zaprojektował Jan Koszczyc-Witkiewicz, który z Nałęczowem związał się tak mocno, że tu zamieszkał i zyskał sobie miano budowniczego miasteczka. Najsłynniejszym jego dziełem jest „Chata”, letni dom Stefana Żeromskiego, a dziś biograficzne muzeum poświęcone pisarzowi. Otoczony lessowymi wąwozami Nałęczów ma specyficzny mikroklimat, sprzyjający odprężeniu oraz rehabilitacji i leczeniu dolegliwości układu krążenia, serca, ciśnienia i nerwic. Jakością usług i poziomem opieki nad kuracjuszami konkurują dziś ze sobą zmodernizowane sanatoria, ekskluzywne hotele i pensjonaty serwujące różnorodne zabiegi wellness. Specjalnością nałęczowską pozostaje jednak nadal przyrodolecznictwo, zwłaszcza kąpiele z wykorzystaniem miejscowych wód. Nie brakuje też nowoczesnych urządzeń takich jak choćby Jaskinia Solna, czy gabinety kosmetyczne Clarins.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu Małachowskich odbywają się śluby i inne uroczystości, a w mieszczącej się w nim kawiarnia „Pałacowa”, można skosztować wypieków opartych o stare receptury, kawy i gorącej czekolady, takiej jaką delektował się niegdyś Bolesław Prus. W kawiarni, a latem w jej ogródku można też spotkać znanych artystów, którzy z upodobaniem tutaj goszczą.

INFO
Oficjalny portal Nałęczowa: www.naleczow.pl
Gazeta Nałęczowska on-line: www.naleczow.com.pl
Prywatny portal wydarzeń kulturalnych z wirtualnymi spacerami i kącikiem humoru: www.naleczow.net
Wellness i usługi lecznicze:
– Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. (www.uzdrowisko-naleczow.com.pl)
– SPA Nałęczów (www.spanaleczow.pl)
– Jaskinia Solna w hotelu Przepióreczka (www.przepioreczka.com.pl)

Tekst był publikowany na łamach magazynu „Świat. Podróże. Kultura.” w 2014 roku.

Reklamy
%d blogerów lubi to: