Polska / Pałuki – Popiel, grusze i Kruszwica

Gdyby dzieciom na lekcjach przekazywać podstawową wiedzę z zakresu historii architektury, zadzierając głowę pod wieżą Popiela w Kruszwicy od razu wiedziałyby, że coś nie gra. Wieża bowiem jest ceglana, a więc znacznie od Popiela młodsza. Za jego czasów nikt tu niczego z cegieł nie budował.

Kruszwica-wieza_3914

Inna sprawa to pochodzenie nazwy Kruszwica. Wywód etymologiczny znudzi najmłodszych bez wątpienia. Na szczęście są zabawy, i zadania na podchody! W sprawie grusz i Kruszwicy takie na przykład. 🙂

Wokół zamku Popiela nad Gopłem rosło 1000 grusz. Gdy nadchodziły obce wojska Popiel kazał wyciąć połowę z nich aby nie mogli się za ich pniami chować łucznicy wroga. Kiedy zdobyto wieżę i palono zamek oraz okolicę, zniszczeniu uległo kolejnych 300 drzew. Potem, przez lata, próchniejące ze starości drzewa  padały jedno po drugim. W ten sposób w ciągu 200 lat zniszczało 199 drzew. Po wielu, wielu kolejnych latach zasadzono nowe grusze, ale przyjęło się tylko 150 sadzonek. Rosły i rodziły owoce, ale jeszcze nie okrzepły, gdy pewnej zimy nastały straszne mrozy i młode drzewka przemarzły tak, że trzeba je było wyciąć. Policz ile grusz rośnie dziś jeszcze pod zamkiem. To ważne, bo w dawnych czasach wymawiano ich nazwę krusza i od nich Kruszwica wzięła swą nazwę. Tyle zaś drzew ile zostało pod zamkiem, trafiło na herbową tarczę miasta. To znaczy ile? Policzcie sami!

Każdy może. Dzieci z III klasy dały radę, i – przy okazji – wszystko co trzeba zapamiętały.

Reklamy