Austria Europa

Austria / Tyrol, Innsbruck – sportowa stolica Austrii

Innsbruck ma niewielką, przytuloną do rzeki starówkę (Altstadt), ciasno otoczoną nowszymi, w tym również przemysłowymi dzielnicami. Wypełnia szczelnie kotlinę ograniczoną od północy postrzępioną granią Nordkette, a od południa długimi ramionami Alp Stubajskich i Zillertalskich.

W przesyconym śnieżną bielą krajobrazie wyróżnia się łysa kopuła Patscherkofela z widoczną z oddali wieżą przekaźnika telewizyjnego. „Góry domowe” Innsbrucku są parkami, w których można uprawiać przez cały rok różnorodne sporty z równym powodzeniem rekreacyjnie, jak wyczynowo. Od autostrady łączącej Austrię z Włochami przez przełęcz Brenner odchodzi droga do Stubaital, jednej z pięciu tyrolskich dolin znanych z narciarsko zagospodarowanych lodowców. Ta akurat z rozległego i najbliższego Innsbrucku – Stubaiergletscher.

maly-Innsbruck_0779

Stolica Tyrolu jest największym miastem zachodniej Austrii (www.innsbruck.at). Centrum sportowym, biznesowym, kulturalnym i akademickim, oddziałującym także na należący od 1918 roku do Włoch, Południowy Tyrol. Liczy 130 tys. mieszkańców (aglomeracja 200 tys.). Leży nad Innem na wysokości 574 m. Początkami sięga czasów rzymskich, gdyż rozwinęła się na miejscu założonej przez legionistów Veldideny.

maly-Innsbruck_1080

Najciekawsze obiekty znajdują się na niewielkiej starówce. Nieco na uboczu wznosi się renesansowy zamek Ambras (www.khm.at/ambras), siedziba arcyksięcia Ferdynanda II, z ogromną Salą Hiszpańską ozdobioną freskami z pocztem władców Tyrolu. Nad miastem góruje nowoczesna skocznia narciarskaBergiselschanze (www.bergisel.info), zaprojektowana przez Zahę Hadid. Przeszklona restauracja na jej szczycie, wieża zegarowa ratusza (Stadtturm) oraz kalwaryjskie wzgórze w dzielnicy Arzl (Kalvarienberg; www.arzl-innsbruck.at), należą do najlepszych punktów widokowych w mieście.

Sztandarowym zabytkiem jest Złoty Dach (Goldenes Dachl), kryjący wykusz kamienicy, w której rezydował cesarz Maksymilian I. Wykonano go z 2657 pozłacanych miedzianych płytek (według innych źródeł 2738; www.goldenes-dachl.at). Rozmiarami imponuje Pałac cesarski (Kaiserliche Hofburg), który swoje podobieństwo do wiedeńskiego zawdzięcza zarówno Maksymilianowi I, który go wzniósł, jak Marii Teresie, która go rozbudowała (www.hofburg-innsbruck.at). Nieopodal wznosi się Kościół dworski (Hofkirche), fundacja Maksymiliana, który chciał być pochowany w Innsbrucku. W kunsztownym sarkofagu jednak nie spoczął. 28 nadnaturalnej wielkości postaci z brązu przedstawia przodków Maksymiliana, rzeczywistych i legendarnych. Są wśród nich Król Artur (z trzema lwami na tarczy) i król Ostrogotów Teodoryk Wielki. Kościół wykorzystano w 1823 r. jako mauzoleum tyrolskiego bohatera narodowego Andreasa Hofera (www.hofkirche.at).

maly-Innsbruck_0807

Niepowtarzalną atmosferę ma działająca od ponad 400 lat Ludwisarnia Grassmayrów (Gießerei Grassmayr), w dzielnicy Wilten 14 już pokolenie wykonuje, konserwuje i restauruje dzwony. Niemal wszystkie, które biją w Innsbrucku pochodzą z ich warsztatu. Rodzina prowadzi muzeum, w którym można poznać arkana sztuki ludwisarskiej, między innymi strojenia dzwonów. W warsztacie można podglądać etapy produkcji (www.grassmayr.at).

Innsbruck to także zagłębie shoppingowe i gastronomiczne. Przy Herzog-Friedrich-Straße 6, w hotelu Goldener Adler działa od 1390 r. najstarsza restauracja Tyrolu (www.bestwestern.at). Zaułek Stiftgasse kryje pod numerem 4 sklepik z produktami rolniczymi Speckladele in der Altstadt (www.edle-braende.intyrol.com). Świeże produkty pojawiają się każdego dnia przed południem na targowisku u zbiegu Marktgraben i Innrain.

maly-Innsbruck_0918

Tekst pochodzi z przewodnika „Austria na rowerze” przygotowanego na zlecenie Raiffeisen Bank Polska SA (wyd. Bookmark SA, 2012).

1 komentarz dotyczący “Austria / Tyrol, Innsbruck – sportowa stolica Austrii

  1. Pingback: Austria na rowerze | Paweł Wroński

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: