Austria Europa

Austria / Karyntia, Lavanttal – pod patronatem św. Pawła

XI-wieczne benedyktyńskie opactwo św. Pawła (Benediktinerstift St. Paul im Lavanttal), szczyci się późnoromańską bazyliką, jednym z najbogatszych zbiorów sztuki sakralnej w Austrii i liczącym około 180 tys. woluminów księgozbiorem.

St-Paul-Karyntia_002p

Wśród zgromadzonych płócien zwracają uwagę dzieła Rubensa, Van Dycka i Holbeina. W kolekcji sztuki znajdują się też monety i grafiki. Perłą zbiorów bibliotecznych jest jedno z pierwszych dzieł drukarskich Guttenberga. Latem w salach klasztornych odbywają się koncerty i spektakle w ramach dorocznego festiwalu kultury. Przez cały rok czynne są czasowe wystawy. Ze wszech miar godny uwagi jest wystrój biblioteki opactwa z oryginalną dekoracją sklepienia przedstawiającą zodiakalną mapę nieba.

St-Paul-Karyntia_011p

Bazylika zachwyca wyrafinowanymi detalami architektonicznymi – fryzami, kolumnami oraz umieszczona w tympanonie nad wejściem sceną Hołdu Trzech Króli. Ozdobą wnętrza są 44 freski wykonane w XIV wieku przez południowotyrolskich mistrzów Frieddricha i Michaela Pacherów oraz o niemal 100 lat wcześniejsze malowidła pędzla Thomasa von Villach. Klasztorną bazylikę określa się mianem skarbca Karyntii (Schatzhaus Kärnten) bo kryje we wnętrzach jeden z największych w Austrii zbiorów dzieł sztuki średniowiecza.

St-Paul-Karyntia_008p

Benediktinerstift St. Paul: http://www.stift-stpaul.at

W Opactwie św. Pawła mężczyźni, którzy ukończyli 18 lat mogą spędzić jakiś czas uczestnicząc w życiu mnichów. Koszt takiego pobytu jest kalkulowany indywidualnie. Dla wszystkich gości otwarta jest restauracja w zabytkowych wnętrzach klasztornych i bogata w wina piwnica. Przy klasztorze działa gimnazjum, kontynuujące tradycje klasztornej szkoły nieprzerwanie od 1502 roku. Jej uczniem był m. in. szwajcarski lekarz Paracelsus.

Tekst pochodzi z przewodnika Austria (rozdział Karyntia), przygotowanego przed laty dla wydawnictwa Pascal, wznawianego później kilka razy w różnych konfiguracjach.

0 komentarzy dotyczących “Austria / Karyntia, Lavanttal – pod patronatem św. Pawła

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: