Austria Europa

Austria / Wiedeń – złota karoca Liechtensteinów

Książę Hans Adam III Liechtenstein i jego żona Maria są spadkobiercami jednego z najstarszych europejskich rodów. Gromadzone przez pokolenia skarby wyeksponowali w pieczołowicie odrestaurowanym pałacu w Wiedniu.

male_Liechtenstein-Museum

Zwiedzanie zaczyna się efektownym akcentem. W hallu wystawiono bowiem ceremonialną złotą karocę z 1738 roku. Książę Józef Wenzel von Liechtenstein wjeżdżał nią do Paryża jako cesarski ambasador, a kilkadziesiąt lat później przywieziono w niej Isabellę Parmeńską, narzeczoną cesarza Józefa II. Karoca ma intrygujący system resorowania, a jest tak duża, że aby mogła przejechać ówczesnymi ulicami, trzeba było burzyć wykusze kamienic.

W imponujących zbiorach są obrazy Rafaela, Rubensa, Rembrandta, Van Dycke’a, rzeźby oraz wyrafinowane meble. I własnie jeden z nich – szafka z 1726 roku, jest najdroższym przedmiotem. Inkrustowana misternie lapis lazuli, czerwonym i zielonym sycylijskim jaspisem, ametystami oraz innymi ozdobnymi kamieniami. Pracowało nad nią 30 włoskich artystów. Wartość mebla szacuje się dziś w milionach euro.

Oprócz bezcennych przedmiotów, walorem liechtensteinowskiego muzeum jest sposób w jaki prezentowane są zbiory. To jedna z największych prywatnych kolekcji na świecie, a mimo to żadna z sal nie jest przeładowana eksponatami. Przy każdym jest jedynie numerek, a opisy w bezpłatnym katalogu, jaki otrzymujemy przy wejściu. Nie ma barierek. Goście są jedynie proszeni, aby nie zbliżali się zanadto do obrazów i rzeźb, bo zakłóca pracę urządzeń klimatyzacyjnych; niezbędny dystans wyznacza delikatnie zaznaczona na podłogach linia. W efekcie, pałac się raczej odwiedza, niż zwiedza.

W Sali Herkulesa (nazwa pochodzi od fresku przedstawiającego scenę śmierci herosa), w której jest świetna akustyka, odbywają się koncerty muzyki kameralnej, zaś w sali balowej – w adwencie – warsztaty plastyczne dla najmłodszych.

Tę zgoła niemuzealną atmosferę podbudowuje restauracja „Ruben’s Palais”. Urządzona w dawnej oficynie, oferuje znakomite dania oraz wina z książęcych winnic z Weinviertel (Dolna Austria). W karcie królują biały aromatyczny Gewürztraminer i esencjonalny czerwony Zweigelt.

INFO
Adres: Liechtenstein Museum, Wien, Fürstengasse 1
www.liechtensteinmuseum.at
www.rubens.at

0 komentarzy dotyczących “Austria / Wiedeń – złota karoca Liechtensteinów

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: