Czechy Europa

Czechy / Czeska Kanada – Červená Lhota

Na skalistej wysepce, na jednym z jezior Czeskiej Kanady jak określa się fragment Południowych Czech, wznosi się zamek. Červená Lhota – renesansowe cacko. Czteroskrzydłowa budowla z arkadowym dziedzińcem w środku, połączona z brzegiem kamiennym mostem.

O czerwonej barwie zamkowych ścian krąży legenda. Otóż córka jednego z dawnych właścicieli zaparła się wiary i wyrzuciła do wody krzyż z okna swej komnaty. Uradowany czart nakreślił krwią krzyż na ścianie. Żeby zakryć czartowskie malowidło całe ściany pomalowano na czerwono.

Wspaniale wyposażone wnętrza stanowią dziś muzeum. Zwiedzający podziwiają nie tylko zachowane w nich przedmioty, ale również widoczny z okien angielski park otaczający jezioro. Zamek można także opłynąć łódką. A w folwarcznych zabudowaniach urządzono tani hotel i restaurację. W sezonie letnim, pojawiają się na brzegu wędkarze. Łowienie ryb wymaga wykupieniu zezwolenia.

Kolor zamkowych ścian na długo zapada w pamięć. A w okolicy są jeszcze inne kolorowe zamki: zielony w Dačicach, różowy w mieście Třeboň i żółty w Blatni.

INFO
* Statní zámek Červená Lhota: www.zamek-cervenalhota.eu
* Hotel i restauracja Červená Lhota: www.cervenalhota.cz

0 komentarzy dotyczących “Czechy / Czeska Kanada – Červená Lhota

Skomentuj jeśli chcesz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: